Powiat mińskiPowiat miński poetycki

Podwójna rocznica – 140 lat od urodzin i 80 lat od śmierci Bolesława Leśmiana – była doskonałą okazją ku temu, aby w sposób szczególny uczcić tego artystę. To właśnie jego  twórczości poświęcono VI edycję Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy...

Leśmian dla każdego

Organizowany przez mińską Bibliotekę Pedagogiczną oraz szkoły salezjańskie konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem zgromadził on ponad  setkę uczestników, których podzielono według kategorii wiekowych – klasy I-III i IV-VII szkół podstawowych oraz gimnazja i szkoły średnie. Ich popisy oceniało jury, w którym zasiadły: Renata Bakuła, Joanna Gajda, Alicja Dębowska, Anna Popławska, Hanna Rozbicka oraz przewodnicząca – Małgorzata Sulewska.
Komisja miała niezwykle trudne zadanie z wyłonieniem laureatów spośród uczestników reprezentujących tak wysoki i wyrównany poziom. Słowa szczególnego uznania należą się najmłodszym, którzy z łatwością poradzili sobie z trudnym przecież i bardzo specyficznym językiem Leśmiana. Ich występy świadczyły o dobrym przygotowaniu i zrozumieniu czytanych fragmentów poezji i prozy. Podobnie przedstawiała się sytuacja w mniej licznej lecz bardzo utalentowanej kategorii starszych uczniów. Najmłodsi chętniej sięgali po prozę jak Przygody Sindbada Żeglarza, zaś młodzież rozczytywała się głównie w poezji – nie stroniąc od erotyków.

Uroczysta gala, w czasie której ogłoszono wyniki, miała miejsce w bibliotece pedagogicznej. Zgromadzili się tam uczestnicy oraz ich dumni rodzice i opiekunowie. Nie zabrakło też zacnych gości, a galę okrasił występ wokalno-instrumentalnego zespołu Kreska pod kierownictwem Jakuba Maguzy, który skomponował muzykę do wierszy Bolesława Leśmiana. To właśnie utwory z tomu Dziejba leśna były podstawą programu artystycznego 4×Leśmian, który wprowadził zebranych w magiczny i tylko Leśmianowi właściwy świat jego poezji.
Nadszedł wreszcie długo wyczekiwany moment wręczenia nagród. W najmłodszej kategorii wyróżniono Piotra Nowaka z SP w Dębem Wielkim Wielkim, a trzecie miejsca należały do Wiktorii Szostak (SP Wielgolas) i Wojciecha Pieńkowskiego (SP Mrozy). Na drugą lokatę zasłużył Eliasz Kublik (SP Kałuszyn), a zwyciężczynią okazała się Karolina Mucha z SP w Siennicy.
W kategorii klas IV-VII nagradzano dubeltowo. Dwa wyróżnienia przypadły Wojciechowi Nowakowi z SP w Dębem Wielkim Wielkim oraz Wiktorii Orzechowskiej z SP w Dobrem. Dwa trzecie miejsca przyznano Julii Zgódce (SP Grzebowilk) oraz Ustian Oganiesian (SP-5 Mińsk). Dwie drugie lokaty to Igor Paderewski (SP Siennica) i Julia Dworecka (SP-3 Mińsk), a zwyciężyli: Aleksandra Gryzik (SP Siennica) oraz Antoni Rosa (SP Dobre).
W kategorii gimnazjów trzecie miejsce zajęła Alicja Chmielarczyk (SP-1 Mińsk). Druga lokata przypadła Adrianowi Brodzie (SP Siennica), pierwsza zaś reprezentantce mińskiej Trójki Katarzynie Bieńkowskiej.
W najmniej licznej grupie szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymali je Angelika Wichrowska (ZSE) i Kacper Jakub Knotek (MSP). Tu również przyznano po dwie trzecie i drugie nagrody. Na miejscu trzecim uplasowali się: Bartosz Świętochowski (ZSA ) oraz Karol Rogala (szkoły salezjańskie). Laureaci drugiego miejsca to uczniowie  ZS-1 – Gabriel Krynicz (ZS-1) i Sara Wojciechowska. Zwycięstwo przypadło natomiast Martynie Kowalczyk z mińskiego Chemika.
Po wręczeniu nagród młodzi uczestnicy mogli jeszcze raz popisać się swoimi talentami, wygłaszając przed zgromadzonymi przygotowane teksty.

Numer: 48 (1052) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *