CegłówCegłów sesyjny

Podczas sesji rady gminy Cegłów, którą zorganizowano w ostatni czwartek września, podjęto kilka istotnych uchwał. Przede wszystkim ustalono taryfy dla odprowadzania ścieków i zaopatrzenia w wodę, ale radni zadecydowali także o przyszłości starych studni głębinowych oraz działek, które mogą przydać się lokalnej społeczności...

Działkowe szanse

W pierwszej uchwale rada wyraziła zgodę na nabycie przez gminę działki od osób prywatnych. Nie jest to jednak byle jaka działka, bo położona jest ona w Cegłowie w  pobliżu stacji kolejowej, czyli w ścisłym centrum, a konkretniej – między ulicami Oczki i Piłsudskiego. Dlatego, jak zaznaczał wójt Marcin Uchman, władze wiążą z nią duże nadzieje na rozwój Cegłowa w przyszłych latach. Będzie można urządzić tam parking, ale jeszcze lepszym pomysłem byłoby poszukanie inwestora, który otworzyłby tam jakąś działalność, służącą i dającą zatrudnienie mieszkańcom. Radni nie mieli więc żadnych obiekcji i przyjęli uchwałę jednomyślnie.

Podobnie było z inną, która także dotyczyła nieruchomości. Tym razem dawała ona prawo wójtowi do nabycia części działki przy ul. Cisie w Cegłowie, w okolicach dawnego przejazdu kolejowego. Jej znaczenie także jest strategiczne, bo władza planuje wybudowanie tam przepompowni ścieków, która pozwoli w przyszłości na zaprowadzenie kanalizacji w południowej części Cegłowa, a także w dalej położonych miejscowościach – Rososzy, Posiadałach czy Piasecznie. Do zagłosowania na tak przekonywał tym razem wicewójt Dariusz Uchman. Skutecznie, bo radni ponownie byli nastawieni pozytywnie i jednomyślni.

Władze gminy dostały też przyzwolenie na podjęcie działań zmierzających do likwidacji studni głębinowych. Na terenie gminy Cegłów jest ich dziewięć – dwie leżą w Cegłowie, a pozostałe w Kiczkach Pierwszych, Mieni, Piasecznie, Podskwarnem, Rososzy, Tyborowie i Wólce Wiciejowskiej. Wszystkie zostały wykopane w latach 1994-1995, a ich  przeznaczeniem było zapewnienie wody do działań przeciwpożarowych. Później jednak wybudowano sieć wodociągową i studnie przestały być potrzebne, a nieużywane są już bezużyteczne. Z tego powodu, za uzyskaniem odpowiednich opinii od powiatowej straży pożarnej, władze zdecydowały się zlikwidować niepotrzebne i niewydajne studnie.

Kwestię taryf za ścieki i wodę załatwiono szybko. Przygotowując projekt uchwały, urząd doszedł do wniosku, że zmiany nie będą konieczne, więc zaproponował radnym  przedłużenie obowiązywania dotychczasowych stawek. I tak za wodę mieszkańcy nadal będą płacić 2,30 zł/m3 w przypadku gospodarstw domowych oraz 2,64 zł/m3 w przypadku  podmiotów gospodarczych. Natomiast za odprowadzanie ścieków 5,74 zł/m3 z gospodarstw domowych oraz 7,61 zł/m3 z przedsiębiorstw. Oczywiście do wszystkiego trzeba doliczyć 8% podatku VAT.
Kolorytu cegłowskim sesjom od jakiegoś czasu dodają notorycznie wpływające skargi. Tym razem także nie mogło się bez nich obejść, ale radni zajmą się nimi podczas kolejnego posiedzenia, a my o nich na pewno napiszemy.

Na sam koniec pozostała jeszcze pozytywna informacja. Otóż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało wsparcie finansowe w wysokości 433 tys. zł dla cegłowskiej parafii katolickiej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remont dachu kościoła.

Numer: 41 (1045) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *