MazowszeGlinianka sakralna

Pomysł koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Glinieckiej narodził się w głowie Krzysztofa Krzesińskiego – zmarłego w lutym proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance. Niestety nie  dane mu było doprowadzić tego dzieła do końca. Uczynił to jednak jego następca ks. Piotr Błażejczyk...

Korona dla Matki

Glinianka sakralna / Korona dla Matki

Przygotowania do koronacji glinieckiego wizerunku Matki Bożej trwały kilka lat. Wielu ludzi dobrej woli wspierało tę inicjatywę od samego początku – materialnie, poprzez inną pomoc, ale także modlitwą. Dzięki temu zaangażowaniu, które koordynowali proboszczowie Krzesiński i Błażejczyk, udało się wreszcie 10 września doprowadzić to wielkie dzieło do szczęśliwego końca.
Wymodlili sobie wspaniałą pogodę, która pozwoliła przeprowadzić całą uroczystość na przykościelnych błoniach. Zanim zaczęło się nabożeństwo, zagrała Eleni, która podczas koncertu zaprezentowała wiele swoich uduchowionych przebojów.

Mszę św. poprzedziła procesja z obrazem MB Glinieckiej z kościoła do polowego ołtarza. Wśród celebrujących nabożeństwo znalazł się arcybiskup Henryk Hoser, przedstawiciele kurii warszawsko-praskiej, a także wielu księży z dekanatu otwockiego oraz posługujących dawniej w glinieckiej parafii. Momentem przełomowym było odczytanie biskupiego dekretu koronacyjnego, który odnosi się do wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus czczonej jako Matka Boża Gliniecka.

Zarys historyczny parafii oraz samego obrazu przedstawił abp Hoser. Wizerunek został odnaleziony przez zmarłego niedawno proboszcza w 2009 roku. Hierarcha przypomniał zebranym, że przedstawione postaci stanowią XIX-wieczną kopię Madonny Sykstyńskiej, której autorem jest renesansowy genialny malarz Rafael Santi. Gliniecki obraz zaskakująco dobrze oddaje nastrój smutku i bólu w spojrzeniach postaci, który spowodowany był wpatrywaniem się w stojący naprzeciwko krzyż.

Po homilii arcybiskup dokonał obrzędów koronacji. Składała się nie modlitwa dziękczynna, poświęcenie, nałożenie koron oraz okadzenie ukoronowanego już obrazu. Jako dziękczynienie za ten akt odśpiewano pieśń Królowej Anielskiej, natomiast aktorka Katarzyn Łaniewska wyrecytowała wiersz maryjny nawiązujący do ukoronowanego wizerunku.

Było to niezwykłe wydarzenie w prawie 500-letnich dziejach glinieckiej parafii. Stanowi ono także ukoronowanie historii wiary i wierności lokalnej społeczności, która może stanowić przykład dla innych wspólnot parafialnych. Teraz natomiast kościół pw. św. Wawrzyńca może stać się także celem pielgrzymek.

Numer: 40 (1044) 2017   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *