Powiat mińskiPowiat miński policyjny

Mińska Mazowieckiego policja chętnie chwali się wynikami swoich działań. Mieli powody do zadowolenia w zeszłym roku, mają je także i teraz, bo z analizy stanu bezpieczeństwa w powiecie mińskim wynika, że rok 2016 przyniósł kolejny postęp w polepszaniu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mińskiego. Niektóre wskaźniki są już na tyle wysokie, że  mundurowi chcą je tylko utrzymać, nie marząc o ich polepszeniu...

Byle nie gorzej

Raport przed radnymi powiatu mińskiego przedstawił komendant powiatowy policji Bartłomiej Dydek. Towarzyszyli mu oficer prasowy Daniel Niezdropa oraz naczelnik wydziału ruchu drogowego Piotr Wojda.

Na początku wystąpienia komendant przedstawił ogólną charakterystykę przestępczości w powiecie mińskim w 2016 roku. W kategorii przestępczości ogólnej nastąpił wzrost o 85 przestępstw stwierdzonych więcej, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności z 68,9% do 69,7%. Odnotowano także 26 przestępstw kryminalnych więcej, wśród których także poprawiono wykrywalność – z 60,4% do 61,1%. Stwierdzono również o 51 więcej przestępstw, które zaliczane są do siedmiu najbardziej uciążliwych dla obywateli kategorii. W tym przypadku wzrost wykrywalności był jeszcze większy bo z 33,7% osiągnął poziom 40%.

W 2016 roku odnotowano mniej kradzieży i przestępstw rozbójniczych. W pierwszym przypadku znacznie pomogła akcja znakowania rowerów, przez co jednoślady nie są już tak często przywłaszczane. Więcej było natomiast kradzieży z włamaniem, bójek i pobić, a także uszkodzeń rzeczy.

Systematycznie działania kontrolno-prewencyjne oraz inne czynności doprowadziły  do zauważalnego wzrostu skuteczności ścigania przestępców. Wynik wykrywalności na poziomie 69,7% jest najwyższy w stołecznym garnizonie.

W całym powiecie ustalono łącznie 1283 osoby podejrzane o popełnienie przestępstw oraz 60 nieletnich sprawców czynów karalnych. Wobec 33 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, 64 osobom przyznano policyjny dozór, 2 podejrzanych skorzystało z poręczenia majątkowego, a 22 zabroniono opuszczania kraju. Wydano również 5 nakazów opuszczenia lokalu – głównie wobec podejrzanych o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad rodziną.

Komendant przedstawił również najważniejsze osiągnięcia policji. Należały do nich: rozbicie grupy kradnącej francuskie auta, likwidacja wytwórni papierosów i realizacja narkotykowa z udziałem CBŚP.

Pytań z sali nie było, więc policjanci, wysłuchawszy podziękowań starosty Tarczyńskiego, zapewnili, że zrobią wszystko, by dobre wyniki stały się jeszcze lepsze.

Numer: 20 (1024) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *