MazowszeGlinianka muzyczna

Glinianka już po raz drugi znalazła się na muzycznym szlaku festiwalu Mazowsze w Koronie. Także po raz drugi miejscem koncertu był zabytkowy XVIII-wieczny kościół, który tym razem w swoim wnętrzu gościł zespół Trebunie-Tutki. Koncert na góralską nutę poświęcony był pamięci papieża z gór – świętego Jana Pawła II...

Tutki papieskie

Glinianka muzyczna / Tutki papieskie

Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej. Podczas koncertów, które są realizowane od 2001 roku, czyli od 475 rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego, występują czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści. Co roku w małych miejscowościach województwa rozbrzmiewają – w znakomitych wykonaniach – wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów.
Na 2017 rok zaplanowano osiem muzycznych wieczorów, a pierwszy z nich zorganizowano właśnie w Gliniance. W niedzielę 7 maja chwilę po wieczornej Mszy św. przed licznie zebraną w świątyni publicznością pojawił się zespół Trebunie-Tutki wspierany przez Warszawski Chór Międzyuczelniany z Elżbietą Siczek na czele. Cały koncert poprowadził  oczywiście Krzysztof Trebunia-Tutka. Nie brakowało więc dźwięków spod samych Tatr, ale z domieszką jazzu, reggae oraz klasycznego brzmienia. Zebrani usłyszeli więc skrzypce, altówkę, kozę podhalańską, fujarę, piszczałki, róg, basy podhalańskie,a także kontrabas i saksofon.

Program pt. Nuty Wielkiego Pasterza był muzycznym wspomnieniem o wybitnym Papieżu-Polaku, który czuł się góralem. Prowadzący koncert przytaczał najważniejsze fakty z życia świętego papieża oraz jego związków z Polską, które okraszane były muzycznymi utworami z repertuaru zespołu Trebunie-Tutki. Każde wykonanie aż skrzyło się feerią dźwięków, a pojawiał się nawet góralski taniec, który na drewnianej podłodze kościoła robił tym większe wrażenie.
Wykonawcy zachęcali też do wspólnego śpiewania. Przecież słynne góralskie muzyczne życzenia czyli Syćka se Wom zycom wyśpiewane dla Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do ojczyzny nuciła cała Polska. Nie mówiąc już o Barce, którą znają wszyscy, więc w Gliniance rozbrzmiała w jej rytm cała świątynia. To był już koniec koncertu, ale  Trebunie- Tutki przywołani niemilknącymi brawami przypomnieli jeszcze raz, że Nasze reggae to góralska muzyka. Zachęcali też do nabywania płyt.
Za występ podziękował ksiądz Piotr Błażejczyk, który zarządza parafią w Gliniance. Życzył też Bożego błogosławieństwa, aby zespół dalej niósł świadectwo wiary oraz  przypominał o Papieżu-Polaku.

Następny z koncertów w ramach Mazowsza w Koronie zaplanowano w powiecie mińskim na 28 maja. Występ w kościele w Jeruzalu będzie zatytułowany Odrodzony dźwięk – The Voice of Suka. W jego trakcie Maria Pomianowska wykona utwory właśnie na suce, czyli staropolskim instrumencie muzycznym. Może być równie interesująco jak w Gliniance.

Numer: 19 (1023) 2017   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *