Powiat mińskiPowiat miński konkursowy

Miński Mechanik już po raz drugi gościł uczniów gimnazjum w ramach finału powiatowego konkursu pn. Akademia Młodego Technika. Niestety większość szkół w powiecie nie podjęła tematu. A szkoda, bo była to wyjątkowa okazja, by rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie wiedzą techniczną...

Techniczni akademicy

W finale konkursu wystartowały trzy trzyosobowe drużyny. Dwie wystawiło Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Mińsku, których opiekunem była Beata Bieniek. Natomiast reprezentantów Gimnazjum im. 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudzkiego w Kałuszynie przygotował Ireneusz Wierzbicki.
Uczniowie mieli przed sobą kilka zadań, które podlegały ocenie. W jury zasiedli: Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego Emilia Piotrkowicz, psycholog i doradca zawodowy ZSZ-2 Ewa Pudłowska oraz przewodniczący samorządu uczniowskiego Mechanika Karol Wyszyński. Natomiast nad całością logistyczną konkursu czuwali nauczyciele: Jacek Kosieradzki, Andrzej Wiśniewski, Marek Sitek, Mariusz Wróblewski oraz uczniowie technikum z klasy 4 Tim i 3 Tp pod opieką wicedyrektora Janusza Zduńczyka. Zmaganiom przyglądał się też dyrektor Tomasz Płochocki.

Sala konferencyjna szkoły była miejscem, w którym rozegrano pierwszy etap konkursu. Uczniowie przedstawili prezentacje, której temat brzmiał „Technik, mój zawód przyszłości”. Omawiali zalety uczęszczania do techników, które daje szersze perspektywy na przyszłość niż zawodówka czy liceum. Nie obyło się bez technicznych ciekawostek.

W etapie drugim chodziło o omówienie swoich prezentacji, a następnie rozwiązania sześciu zadań techniczno-praktycznych zgodnych z podstawą programową dla szkół gimnazjalnych. W tym roku gimnazjaliści w trakcie rozwiązywania zadań techniczno- praktycznych poznawali jednocześnie bazę techniczną szkoły, z której na co dzień korzysta młodzież. Spacer po salach zajęciowych i pracowniach był długi, ale ciekawy, bo pokazujący, jakie perspektywy otworzą się przed uczniami, którzy w przyszłości zechcą kontynuować naukę właśnie w Mechaniku. Po zwiedzaniu zakamarków szkoły na rozwiązanie czekał jeszcze test. Kiedy dobiegł on końca, można było podliczyć wyniki.

Przy olbrzymich emocjach i stresie uczestników konkursu, zwyciężyła drużyna ubiegłorocznych finalistów, czyli reprezentanci gimnazjalnej Trójki. Byli to Mikołaj Szostak, Cezary Lipiński, Grzegorz Dudek. Drugie miejsce przypadło ich kolegom z tej samej placówki – Mikołajowi Królowi, Błażejowi Szubertowi i Magdalenie Bogusz. Trzeci byli reprezentanci Kałuszyna – Adrianna Sadoch, Jakub Rudnicki, Radosław Bujański.

Wszystkim należy się jednak uznanie za odwagę i włożoną pracę. Także wychowawcom, którzy chcą zaszczepiać w swoich uczniach wiedzę techniczną oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Nieobecnym pozostaje się tylko wstydzić...

Numer: 11 (1015) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *