Powiat mińskiPowiat miński policyjny

Tegoroczna odprawa kadry kierowniczej powiatowej policji miała wyjątkowy charakter. Prezentacji na temat niewątpliwych sukcesów mińskiej jednostki wysłuchali także goście z Warszawy, którzy jednak z lokalnymi problemami są doskonale zaznajomieni

Chluba garnizonu

Policyjna odprawa została zorganizowana nie w komendzie powiatowej, a w sali konferencyjnej starostwa. Jak przyznawał komendant Bartłomiej Dydek, w siedzibie policji nie było miejsca, bo w wyniku intensywnej pracy, chwilowo powstał tam magazyn zabezpieczonych przedmiotów. Dlatego też przywitał zebranych w miejscu, gdzie zazwyczaj organizowane są miejskie i powiatowe posiedzenia rady. Wśród obecnych byli
nie tylko przedstawiciele służb mundurowych, ale także samorządów oraz innych instytucji. Na centralnych miejscach, obok komendanta powiatowego i jego zastępcy, zasiedli komendant stołeczny Robert Żebrowski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski i starosta Antoni J. Tarczyński.

Podsumowanie roku 2016 zaczął nadkom. Zbigniew Pucelak, który przedstawił wyniki działań pionu prewencji. W ubiegłym roku mundurowi przeprowadzili 31 684 interwencje, a średni czas reakcji przy pilnym zdarzeniu wyniósł 7 minut 52 sekundy. Na gorącym uczynku udało się zatrzymać 60 sprawców najbardziej uciążliwych przestępstw, w sumie natomiast wszczęto 750 spraw. W 2016 roku policja po raz kolejny zintensyfikowała swoje działania, przez co ujawniono aż 34 225 wykroczeń, czyli o prawie 2 tys. więcej niż poprzednio. Większość z nich (26 362) związana była z komunikacją.

To właśnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mińscy policjanci położyli duży nacisk. Dzięki temu było o 40 zdarzeń drogowych mniej (1483), liczba rannych (187) spadła o 27, a ofiar śmiertelnych (17) o jedną. W powiecie ujawniono 297 pijanych kierowców i 188 rowerzystów oraz odpowiednio 70 i 38 w stanie po użyciu alkoholu. Nałożono 15 841 mandatów karnych i zatrzymano 301 praw jazdy, w tym 200 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Komendant Dydek pochwalił się natomiast znakomitymi wynikami wykrywalności. M ińska j ednostka osiągnęła pułap 69,7% wykrywalności ogólnych przestępstw oraz 61,1% przestępstw kryminalnych. Takie wyniki stawiają ją zdecydowanie na czele stołecznego garnizonu.

Pojawiły się także informacje na temat walki z narkotykami. Jest to kolejny obszar działań, na który policja szczególnie zwraca uwagę. Dlatego w ubiegłym roku zabezpieczono ponad 17,5 kg narkotyków, a 75 osób usłyszało zarzut nielegalnego posiadania środków odurzających. W sumie stwierdzono 140 przestępstw narkotykowych. Z większą ilością statystyk można zapoznać się oglądając nasz reportaż.

Za najbardziej spektakularne sukcesy mińskiej policji uznano trzy akcje. Podczas pierwszej zlikwidowano profesjonalną plantację marihuany w Warszawie, druga dotyczyła namierzenia dziupli i rozbicia grupy kradnącej auta, a trzecia zabezpieczenia znacznej ilości narkotyków w jednym z mińskich lokali.

Nie mogło zabraknąć też planów na obecny już rok. Najważniejszą inwestycją będzie budowa nowej siedziby komisariatu w Mrozach. Nie pojawił się natomiast popularny ostatnio temat przywracania czy powstawania posterunków.

Policji z powiatu mińskiego pozostaje tylko utrzymywać doskonały poziom, bo o jeszcze lepsze wyniki może być trudno. Tego właśnie życzyli zarówno komendant stołeczny, jak i wicewojewoda oraz starosta. Poczucie bezpieczeństwa jest bowiem podstawą do dobrego funkcjonowania społeczeństwa.

Numer: 5 (1009) 2017   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *