Powiat mińskiMajątki powiatu 2016

Przez dość długi czas strona internetowa powiatu była martwa. Teraz ujawniła nam się jej nowa wersja. Wraz z nią wróciły też wszelkie dane publiczne, a wśród nich oświadczenia majątkowe radnych. Sprawdźmy więc, którzy radni od poprzedniego roku się wzbogacili, a którym powiodło się trochę gorzej...

Dieta służy

Majątki powiatu 2016 / Dieta służy

Kolejność w naszej tabeli majątkowej uległa tylko nieznacznym zmianom. Nadal najbogatsza jest przewodnicząca rady Anna Czyżewska, a drugie miejsce okupuje wiceprzewodniczący Ireneusz Piasecki. Na koniec spadł natomiast Piotr Wieczorek, który w poprzednim rankingu był przedostatni, ale miejsca ustąpił mu obecny poseł Daniel Milewski. Natomiast za niego do rady wszedł Piotr Stępień, którego majątek także plasuje się na dole.

U pierwszej z radnych o wartości majątku decydują przede wszystkim nieruchomości. Obok dwóch mieszkań, domu i gospodarstwa, ma też zabudowane i niezabudowane działki. Podobnie jak Ireneusz Piasecki, którego nieruchomości nie kończą się na domu, a inaczej niż Wojciech Juszczak, który domu nie podaje, ale wymienia działki i budynki, np. przedszkole.

Większość radnych powiatowych ma dwie lub więcej nieruchomości. Wyróżnia się tylko ostatnich trzech, którzy nie wymienili żadnych budynków czy działek. Jest jeszcze Witold Kikolski, który ponownie nie podaje wartości domu i innych nieruchomości.

Ten ostatni chwali się natomiast sporą sumą na koncie. Przebija ją tylko kwota zebrana przez Ireneusza Piaseckiego, ale składająca się w znacznej mierze z papierów wartościowych. U Kikolskiego stan posiadania się jednak zmniejszył, bo poprzednio podawał on 800 tys. zł na koncie. Zniżkę tę mogą wyjaśniać jednak zarobki, wśród których wymienia odsetki z udzielonego kredytu.

Radnym powiatu mińskiego z pewnością wzrosły zarobki. U Anny Czyżewskiej dochód wzrósł ponad dwukrotnie, wyraźnie lepiej zarobili też Mirosław Krusiewicz, Piotr Wieczorek, Witold Kikolski, Wojciech Juszczak, Wojciech Karaś czy Zbigniew Piłatkowski. Generalnie w roku 2015 wszystkim wiodło się lepiej, a w tym gronie pieniądze pozyskiwało pracując na etacie lub zlecenie. Mniej jest przedsiębiorców oraz emerytów.

W kwestii zmotoryzowania nie odnotowaliśmy dużych zmian. W porównaniu z poprzednim oświadczeniem auta nie wymieniają już Adam Laskowski, Ireneusz Piasecki i Łukasz Bogucki. Nowymi pojazdami chwalą się natomiast Zbigniew Grzesiak, Norbert Wielgos, Marek Pachnik i Leonard Zdanowicz. Nadal najdroższym autem wydaje się być KIA Sportage z 2014 roku należąca do Beaty Walas. Radna tym razem wymieniła wartość samochodu, który oszacowała na 74 tys. zł.

Po raz kolejny okazuje się, że pozycja radnego dodatnio wpływa na wyniki finansowe. W 2015 roku praktycznie wszyscy się wzbogacili, a sama dieta wynosząca kilkanaście tysięcy złotych rocznie dla niektórych była ważnym zastrzykiem gotówki.

Numer: 51 (1002) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *