Powiat mińskiPowiat miński dla Niepodległej

W całym powiecie mińskim świętowano odzyskanie niepodległości. We wszystkich gminach i miastach obok części oficjalnej były też pokazy artystyczne. Nie brakowało wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, ale przede wszystkim uczczono walczących o wolność, którą dziś możemy się cieszyć

Oblicza wolności

W Stanisławowie tradycyjnie zaczęli Mszą świętą, by po niej przenieść się pod pomnik upamiętniający poległych w walkach o wolność Ojczyzny. Odczytano apel pamięci, w którym pojawiły się nazwiska bohaterów lokalnych, których pamięć jest w szczególny sposób czczona. Wśród składających kwiaty pod pomnikiem był także 99-letni porucznik Czesław Sowa, ostatni kombatant z terenu gminy Stanisławów.

Wójt Adam Sulewski w swoim przemówieniu odnosił się do współczesnej sytuacji międzynarodowej. Podkreślał, że w obecnych czasach są siły, które prą do wojny. Dlatego cieszył się z wyboru nowego prezydenta w USA , a także wyraził nadzieję, że w przyszłym roku w niektórych państwach europejskich dojdą do głosu osoby, które będą starały się zachować pokój na świecie.

Część artystyczna stanisławowskich obchodów miała miejsce w budynku GOK. Tam uczniowie zaprezentowali program artystyczny ze spersonifikowaną Polską w roli głównej. Nie brakowało też patriotycznych pieśni, które wspólnie z Towarzystwem Śpiewaczym Lira podchwytywała widownia.

Kiedy w Stanisławowie już oddawano się doznaniom artystycznym, na dobrzańskim rynku trwała oficjalna część obchodów. Wyszedłszy z kościoła duża grupa mieszkańców gminy Dobre z wójtem Tadeuszem Gałązką na czele przemaszerowała pod pobliski pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam odczytano apel i złożono kwiaty. Następnym punktem był montaż słowno- muzyczny w sali widowiskowej OSP. Na miejscu wszystkich zebranych przywitała dyrektor GOK Mariola Chojecka wraz dyrektorem ZSP w Dobrem Wojciechem Rastawickim. Pokaz artystyczny zaczęły uczennice podstawówki, które odtańczyły poloneza. Później pieśni, tańce i recytacje najmłodszych przeplatały występy muzyczne starszych mieszkańców gminy.

W Dębem świętowali wieczorem. O godzinie 18.00 w kościele parafialnym proboszcz Sławomir Żarski odprawił Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Udział w niej wzięły władze samorządowe, poczty sztandarowe OSP, szkół podstawowych, gimnazjum oraz kombatantów, a także liczni mieszkańcy.

Później młodzież gimnazjalna przedstawiła część artystyczną pt. Polska – ileż w tym słowie wielkiej treści... Recytacja pięknych wierszy, doniosły śpiew wokalistów i chóru dały popis wielkiej sztuki, czego dowodem były gromkie oklaski oraz słowa pochwały i uznania dla artystów i opiekunów. Na zakończenie proboszcz poinformował parafian o idei postawienia przed kościołem pomnika Dębskiego Orła Pamięci z okazji 600-lecia Dębego Wielkiego Wielkiego. Poprosił też o włączenie się w realizację tego projektu.

Gmina Halinów Święto Niepodległości uczciła w Okuniewie. Zaczęli przy kamieniu upamiętniającym poległych w latach 1939-1945, a po Mszy świętej przenieśli się na cmentarz, gdzie miała miejsce zasadnicza część obchodów. Tam burmistrz Adam Ciszkowski wygłosił krótkie przemówienie, a młodzież z ZSP w Okuniewie zaprezentowała program artystyczny. Po złożeniu kwiatów chętni wrócili na okuniewski rynek, gdzie czekała grochówka.

W cegłowskich kościołach uroczyste Msze święte rozpoczęły się już o 9.00. Później w mocno padającym śniegu wszyscy przemieścili się w okolice Pomnika Niepodległości, gdzie trwały dalsze modlitwy oraz przemawiał wójt Marcin Uchman. Walczących o niepodległość uczczono kwiatami, ale także odpalonymi racami. Obchody zostały dopełnione w cegłowskiej OSP, gdzie wystąpił zespół Zorza, młodzież z ZS w Cegłowie oraz grupa z K lubu Kulturalne Zacisze.

Numer: 47 (998) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *