CegłówCegłów sesyjny

Wrześniowa sesja rady gminy w Cegłowie nie należała do najgorętszych. Pakiet uchwał był dość obszerny, ale o dyskusję nikt się nie pokusił. Dlatego głosowania przebiegały sprawnie, choć wśród przedstawionych projektów znalazły się i takie, wobec których pojawiły się wątpliwości...

Działki szczepione

W planie posiedzenia przygotowano pracę nad 16 uchwałami. Poza typowo budżetowymi, które przegłosowywane są praktycznie podczas każdej sesji, pojawiły się też dotyczące rozwoju urbanistycznego Cegłowa i okolic. Podczas zebrania sołeckiego, mieszkańcy Rudnika postanowili przekazać fundusze sołeckie na wsparcie modernizacji drogi powiatowej przebiegającej przez wieś. Pieniądze przekazano na wykonanie projektu chodnika przy tej ruchliwej trasie. W Cegłowie natomiast następuje dynamiczny rozwój, co zmusza władze do wyznaczania i nadawania nazwy nowym drogom. Teraz przegłosowano dwie nowe ulice. Pierwsza, która znajduje się między Spokojną i Sosnową, będzie nazywać się Akacjowa, a druga – odchodząca od Poprzecznej – Jana III Sobieskiego.
Radni wyraźnie deklarują, że chcą przyciągnąć do Cegłowa nowych mieszkańców. Dlatego pozbywają się działek, które należą do gminy, nie są jej potrzebne, a stanowią doskonałą lokalizację pod budownictwo mieszkaniowe. Taka właśnie nieruchomość leży przy ulicy Sienkiewicza – między Fredry i Prusa. Władze chcą ją podzielić na cztery działki i sprzedać je w drodze przetargu. – Zależy nam na tym, aby w gminie Cegłów było jak najwięcej mieszkańców – mówił wójt Uchman, a wtórował mu radny Walas, który dodawał, że wszystkim zależy na rozwoju miejscowości.
Wydawało się, że kontrowersje może wzbudzić uchwała dotycząca Mieni. Niektórzy z jej mieszkańców nie chcą powstania na terenie miejscowości wielkiego obszaru produkcyjno-magazynowo-składowo-usługowego, choć formalnie on już tam funkcjonuje. Tyle, że żadne firmy jeszcze tam nie  inwestują. Aby zachęcić inwestorów władze zdecydowały się wpisać wspomnianą strefę do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Dzięki temu atrakcyjność Mieni dla firm na wzrosnąć, ponieważ będą one mogły skorzystać m.in. z ulg w podatku dochodowym. Pamiętając poprzednie reakcje mieszkańców, wydaje się dziwne, że nie pojawili się na wrześniowej sesji.
Kontrowersje wzbudził natomiast projekt uchwały dotyczący przyjęcia programu profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób wywoływanych przez wirus HPV. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości zdrowotnej w tym zakresie. Służyć temu ma edukacja, a także obowiązkowe szczepienia 11-letnich dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka. To właśnie ten ostatni punkt nie wszystkim się spodobał, dlatego przewodniczący zarządził przerwę, podczas której nieoficjalnie przedyskutowano temat. Wydaje się, że wątpliwości rozwijano, bo radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.
Obrady trwały krótko, więc już po niecałych dwóch godzinach sala posiedzeń znów zrobiła się pusta. Jednak, jak to w Cegłowie, następna sesja na pewno już niedługo...

Numer: 40 (991) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *