SiennicaSiennica biblioteczna

Władze Siennicy planują zorganizowanie wygodniejszej siedziby dla gminnej biblioteki. Ma ona powstać dzięki rozbudowie urzędu gminy o dodatkowe piętro. O tym, czy warto podejmować tę kosztowną inwestycję, można było się przekonać wysłuchując sprawozdania z działalności GBP w 2015 roku przedstawionego przez dyrektor Elżbietę Jurkowską

Lektura na piętrze

Siennicka placówka w różnych rankingach znajduje się w okolicach połowy stawki bibliotek w powiecie mińskim. Pod względem liczby czytelników jest ósma, zaś liczba wypożyczeń plasuje ją na siódmej lokacie. Odpowiednio miała więc ona w 2015 roku 1 087 czytelników, czyli o 82 więcej niż poprzednio oraz 14 377 wypożyczeń, których było o 660 mniej. W sumie biblioteka jest w posiadaniu 19 244 woluminów, których w minionym roku przybyło ich 663. Doliczono się 9 961 odwiedzin, a w samej czytelni internetowej było ich 3 210.

Dyrektor Jurkowska podzieliła się informacją, iż w głównej siedzibie opłacane są 2 i 1/4 etatu, zaś w filii w Grzebowilku funkcjonuje tylko 1/4 etatu. Z budżetu nieznacznie przekraczającego 200 tys. zł na wynagrodzenia pracowników poszło aż 143 tysiące. Na książki i pomoce dydaktyczne wydano 12 tysięcy, a na materiały i wyposażenie 20 tysięcy. Resztę przeznaczono na inne bieżące wydatki. Wydano więc praktycznie 100% dostępnego budżetu.
Nie można było też pominąć licznych imprez, w których siennicka biblioteka brała udział lub które organizowała. Wśród nich znalazły się liczne konkursy, a także spotkania z pisarzami, aktorami oraz innymi ludźmi kultury. Biblioteka włączyła się też w akcję Narodowego Czytania Lalki Bolesława Prusa czy Tydzień Bibliotek. Dyrektor Jurkowska wspominała też liczne zajęcia, które mają miejsce w murach biblioteki. Wśród nich trzeba wymienić prężnie działającą sekcję plastyczną oraz próby chóru kameralnego.
Radni pytań nie mieli. Jedynie Krystyna Czmoch zainteresowała się współpracą na linii GBP a szkolne biblioteki. – Jestem cały czas otwarta na współpracę, ale działamy odrębnie. Jeżeli możemy, wspomagamy się – krótko wyjaśniła Jurkowska.
Gminna biblioteka znajdzie się jednak w centrum uwagi, bo władze już zatwierdziły wykonanie rozbudowy siedziby urzędu gminy. Do 2019 roku na piętrze GBP ma znaleźć nowoczesne lokum z wyposażeniem meblowym i informatycznym. Nowa siedziba to nowe możliwości. Celem ma być między innymi stworzenie warunków lokalowych do rozwijania nowych funkcji bibliotek publicznych, w tym służące podnoszeniu kompetencji cyfrowych mieszkańców, jakkolwiek enigmatycznie by to nie brzmiało. Słowem, dzięki innowacyjności poziom czytelnictwa ma wzrastać

Numer: 12 (963) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *