Powiat mińskiMajątki władzy - statystyki

Przez kilkanaście kolejnych numerów naszego tygodnika przyglądaliśmy się majątkom radnych gmin i miast powiatu mińskiego. Teraz przyszedł czas na podsumowanie, czyli przegląd statystyk, które stworzą ogólny obraz bogactwa lub biedy naszych reprezentantów w samorządowych radach

Mienie pod kreską

Majątki władzy - statystyki / Mienie pod kreską

Zacznijmy od ogólnych danych. Największą sumą wartości majątków radnych może pochwalić się miasto Mińsk (24,3 mln zł), zaś drugi jest powiat (22,6 mln zł). Nie są to jednak liczby miarodajne, ponieważ w obydwu wymienionych radach zasiada więcej członków niż w pozostałych gminach i miastach powiatu. Trzeba więc sumy te podzielić przez liczbę radnych. Co z tego wynika? Otóż okazuje się, że najzamożniejsza jest rada Halinowa, Mińsk Mazowiecki ma dopiero drugie miejsce, a trzeci jest Stanisławów. Wszystkie wymienione osiągnęły ponad milion złotych średniej przypadającej na jednego radnego. Na drugim biegunie znalazło się Dobre, gdzie na głowę jest ponad 300 tysięcy. Na przedostatnim miejscu uplasował się Latowicz (410 tys.), zaś trzecie od końca miejsce przypadło Siennicy (453 tys.).
To są jednak tylko uśrednione liczby, które mówią niewiele. Sprawdźmy więc szczegóły. Po pierwsze jak wielu radnych przekroczyło barierę miliona oraz ilu nie przebiło nawet 100 tysięcy. W pierwszym przypadku mamy 48 osób, czyli zaledwie 21% wszystkich radnych, z których tylko ćwierć posiada majątek wart 2 miliony albo więcej. Najwięcej milionerów ma Stanisławów, bo aż 8. Drugi jest powiat (7), a potem Mińsk Mazowiecki i Sulejówek (po 6), a tylko w Dobrem nie było żadnego, bo Siennica, Kałuszyn i Latowicz miały po jednym. Równie ciekawy jest drugi wspomniany wskaźnik. Aż 31 (13%) radnych posiada majątek wart poniżej 100 tys. zł, a największą grupę wśród nich stanowią dobrzanie, których jest pięcioro. Za nimi znalazły się z czworgiem biedaków Mińsk Mazowiecki i Latowicz. Natomiast Stanisławów i Kałuszyn w ogóle ich nie uświadczyły. Zwłaszcza rada Kałuszyna jest tu interesująca, ponieważ biorąc też pod uwagę poprzedni wskaźnik, staje się ona najbardziej równą w majętności. Nie ma tam bogaczy, ale też brakuje ewidentnych biedaków. Sprawdza się to także w perspektywie kolejnych danych.
Tylko wśród radnych Halinowa, Kałuszyna i Stanisławowa nie znalazł się żaden, który nie posiadałby najmniejszej nawet nieruchomości. Najwięcej tych, którzy nie mają na własność domu, mieszkania ani nawet działki, jest w radzie gminy Latowicz, a zaraz za nią znalazły się Cegłów i Sulejówek. W sumie aż 31 (13%) radnych w powiecie nie posiadażadnej nieruchomości. Jeszcze więcej, bo aż 66 (29%) spośród nich, nie ma też absolutnie nic na koncie. Przoduje tu mińska gmina, w której 9 radnych miało puste konta, o jednego mniej było w Siennicy, Jakubowie i Dobrem. W kategorii najbardziej oszczędnych wygrywa zaś Sulejówek i Dębe Wielkie, a niewiele gorzej jest w Mińsku Mazowieckim oraz Halinowie.
Radni mińskiej gminy są pierwsi także w innym rankingu – zadłużonych. Prawie połowa z nich ma jakiś kredyt, podobnie jest też w Mińsku, a także w Sulejówku, Dębem i Stanisławowie. A najmniej liczne grono dłużników znajdziemy w Cegłowie, Latowiczu i Siennicy. W sumie w całym powiecie mamy 73 (32%) radnych z długami.
Nieodłącznym elementem naszych przeglądów majątkowych było zmotoryzowanie. Najwięcej radnych, którzy nie mają samochodu lub nie jest on wart więcej niż 10 tysięcy, jest w Dobrem – 2/3 tego grona. Odrobinę lepiej jest w Mrozach (9), a także w Siennicy (8). Największym współczynnikiem zmotoryzowania może pochwalić się natomiast Sulejówek, gdzie tylko trójka nie wpisała w oświadczeniu żadnego pojazdu.
Statystyczne szczegóły kryją wiele ciekawych informacji na temat majętności naszych radnych. Trzeba jednak pamiętać, że statystyka to, jak twierdzą niektórzy, tylko jeden z rodzajów kłamstwa. Dlatego w ostatnim już przeglądzie majątkowym zajmiemy się przypadkami i ciekawostkami szczegółowymi.

Numer: 9 (960) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *