Komendant komisariatu w Dobrem kom. Robert Reda przedstawił sprawozdanie z działalności podległej mu jednostki w 2014 roku. Było to w Jakubowie, więc w sposób szczególny zajął się tą gminą. Odnosił się także do całego terenu działania, czyli też Stanisławowa i Dobrego. Obok przedstawienia suchych danych podzielił się on także bardzo ciekawymi spostrzeżeniami na temat metod działania przestępców...
Chyże rejzy
Liczba przestępstw w 2014 spadła z 261 do 236. Komendant Reda wiąże ten fakt z dwoma kwestiami. Po pierwsze, jazda po pijanemu rowerem nie jest już przestępstwem, a po drugie, to samo tyczy się kradzieży mienia o wartości do 400 zł. Nie ma więc sensu popadać w zbytni optymizm, zwłaszcza że spada także wykrywalność – z 70,3% w 2013 do 65,6% w 2014 roku.
Odpowiedzialne za ten stan są głównie trudno wykrywalne kradzieże, których było w sumie 89. – Nasz teren graniczy z powiatami węgrowskim i wołomińskim i z tego powodu mamy problemy, których nigdy nie uda nam się rozwiązać – wyrokował policjant. Chodzi tutaj przede wszystkim o włamania do domków letniskowych oraz kradzieże paliwa. Sprawcy przyjeżdżają z sąsiednich terenów, bardzo szybko robią swoje i znikają. – To nie jest tak, jak w W-11, gdzie przestępcy zostawiają pełno śladów – wyjaśniał komendant. Penetracja domku letniskowego może zająć złodziejom zaledwie 5-6 min, więc zanim ochrona albo policja pojawi się na miejscu, nikogo już tam nie zastaje. Podobnie jest ze spuszczaniem paliwa - na kradzież 500 litrów z baku ciężarówki wystarczą 4 minuty. Wykrywalność kradzieży wyniosła więc tylko 25%, zaś kradzieży z włamaniem jeszcze mniej, bo 17%.
Piętą achillesową komendy w Mińsku Mazowieckim oraz w Dobrem są złodzieje samochodów. Najczęściej interesują ich marki japońskie, a same auta już po kilku dniach rozbierają na części, co praktycznie uniemożliwia wykrycie przestępstwa. Tym bardziej, że dziuple zlokalizowane są na terenie sąsiednich powiatów. W 2014 roku skradziono 4 pojazdy – wszystkie z terenu gminy Stanisławów. Żadnego nie udało się odnaleźć. Znaleziono natomiast 20 innych pojazdów, pochodzących jednak z Warszawy albo Wołomina.
Na obszarze objętym działaniem komisariatu w Dobrem w 2014 roku było 15 wypadków drogowych. W ich wyniku 5 osób zginęło, a 9 zostało rannych. Ujawniono też 44 kierujących pod wpływem alkoholu – 22 w Stanisławowie, 12 w Dobrem i 10 w Jakubowie – oraz 13 bez prawa jazdy. Zatrzymano też 28 praw jazdy i 77 dowodów rejestracyjnych.
Najmniej bezpieczną z trzech gmin jest więc Stanisławów. Popełniono tam 42% wszystkich przestępstw, dla Dobrego wskaźnik ten wynosi 34%, a dla Jakubowa 24%.
Kiedy przyszedł czas na pytania, dominował jeden temat – podejrzani domokrążcy. Mieszkańcy pytali, jak sobie z takimi osobami radzić, ponieważ często twierdzą, że przeprowadzają charytatywną zbiórkę albo rozdają różnego rodzaju prezenty. Jednej rady na to nie ma - trzeba po prostu być ostrożnym i zadawać kontrolne pytania.
Numer: 28 (927) 2015 Autor: Łukasz Kuć
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ