Powiat mińskiRanking gminnych BIP-ów

Jakiś czas temu przedstawiliśmy ranking stron internetowych gminnaszego powiatu. Wtedy też zapowiedzieliśmy ranking samorządowych witryn biuletynów informacji publicznej - bip. Prowadzenie takiej strony jest obowiązkiem władz samorządowych, a powinno się tam znaleźć minimum najważniejszych informacji o funkcjonowaniu samorządu. Oceniamy przede wszystkim spełnienie tego obowiązku, ale nie tylko...

Minima wiedzy

Ranking gminnych BIP-ów / Minima wiedzy

Tak jak podczas oceny witryn samorządowych w szranki staje 13 gmin oraz bip powiatu. Nie zmienia się także skala od 1 do 6, która po przemnożeniu przez 9 parametrów daje maksymalne 54 punkty. Co ocenialiśmy? Po pierwsze wygląd i funkcjonalność witryny, czyli jej wizualizację. Drugim miernikiem jest to, czy strona zawiera syntetyczną informację na jednej stronie obejmującą m.in. adres urzędu, telefon, adres email, adres elektronicznej skrzynki podawczej, godziny pracy urzędu oraz przyjęć interesantów oraz – co tez ważne – szybkość odnajdowania potrzebnych informacji.

Po trzecie, sprawdziliśmy obecność informacji o władzach, czyli wykazy radnych wchodzących w skład organu stanowiącego, listy komisji rady oraz – co interesujace – zeznania majatkowe radnych i objętych obowiązkiem ujawniania majatku urzędników, prezesów i dyrektorów placówek.

Czwartą sprawą jest aktualna działalność: terminarz posiedzeń rady oraz komisji, planowany porządek obrad, projekty uchwał na najbliższe posiedzenia i protokoły z posiedzeń oraz podjęte uchwały z możliwością ich szybkiego wyszukania. Dalej są finanse, a szczególnie podatki oraz budżet z planowanymi dochodami i wydatkami na konsumpcje i inwestycje. Oceniliśmy także obecność ogłoszeń o konkursach i ich wyniki oraz informacji o naborze pracowników. Kolejnym elementem są nieobowiązkowe informacje dodatkowe: ogłoszenia i komunikaty, bazy firm i organizacji w gminie, informacje o gminie.

Wreszcie pozostaje e-urząd, czyli możliwość załatwienia swoich spraw urzędowych przez internet. Sprawdzaliśmy czy znajduje się tam m.in. elektroniczna skrzynka podawcza, wzory druków, procedury załatwiania spraw itp... Na koniec wreszcie, aktualność bipów, czyli częstotliwość uzupełniania informacji.

I co nam wyszło? Jak widać z tabeli, różnice w ocenie są spore, a nawet porażające czy obnażające niesprawność informacyjną kilku gmin. Jak w przypadku poprzedniego rankingu zauważyć można pewną zasadę – tam gdzie strona prezentuje się dobrze wizualnie, tam też reszta parametrów jest oceniana wysoko, albo przynajmniej średnio.

Zwracają uwagę zwłaszcza witryny powiatu i miasta, gdzie treść jest uzupełniana niemal codziennie, a pakiet dostępnych informacji nie kończy się na obowiązkowym minimum, ale jest dużo szerszy. Co ważne wszystko jest niemalże w zasięgu wzroku, więc nie trzeba się trudzić, żeby znaleźć chociażby oświadczenia majątkowe radnych, które nie na wszyskich witrynach są wyeksponowane, a czasem nawet gdzieś ukryte.

Negatywnie oceniliśmy siennicki bip, który nie dość, że jest mało funkcjonalny, to informacje w nim zawarte są uzupełniane rzadko, a żeby do nich dotrzeć często trzeba się natrudzić. Podobny schemat strony posiada także m.in. Kałuszyn, Latowicz oraz mińska gmina. Przez to, że jest mało czytelny, trudno w nim znaleźć interesującą informację. Brak w nim także miejsca na dodatkowe, ale niezbędne informacje na temat gminy.

Na koniec trzeba jednak przyznać, że wszystkie witryny zawierają potrzebne dane, różnica jest tylko w ich bieżącej aktualizacji oraz sposobie prezentacji. W przypadku tych znajdujących się w dole tabeli mamy do czynienia tylko ze spełnieniem obowiązku. Wszystko się prędzej czy później pojawia, niestety zazwyczaj jest to jednak później.

Numer: 3 (902) 2015   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *