Mińsk MazowieckiMińsk historii

Już po raz czwarty Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprosiło wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Otwartym Teście Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Wydarzenie to związane było także z 593 rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Organizatorzy zapowiedzieli moc atrakcyjnych nagród, dzięki czemu do rywalizacji zgłosiło się ponad 20 miłośników lokalnej historii

Test przekroju

Mińsk historii / Test przekroju

Wszystkich przybyłych przywitał prezes TPMM Tomasz Adamczak, który wyjaśniał też zasady testu. Były cztery kategorie – open, vip, młodzież gimnazjalna i młodzież ponadgimnazjalna. Każdy uczestnik miał za zadanie odpowiedzieć na 50 zamkniętych pytań, które zostały skonstruowane w oparciu o dwa teksty. Pierwszym był artykuł Janusza Kuligowskiego „Od Menska i Sendomierza do Mińska Mazowieckiego” - znany jako najkrótsza historia miasta, który został ostatnio poszerzony o historię najnowszą, drugim tekst Wojciecha Jaworskiego „Legalne organizacje społeczne w powiecie mińskomazowieckim do 1914 roku”, który można znaleźć w ostatnim wydaniu „Rocznika mińskomazowieckiego”.

Pytania dotyczyły historii Mińska w całym jej przekroju od średniowiecza aż do dziś. Obok tych, które nie mogły nastręczać problemów znawcom lokalnych dziejów, pojawiały się i takie, co do których każdy mógł mieć wątpliwości. Te najtrudniejsze pochodziły z drugiego z wyżej wymienionych artykułów, a dotyczyły zwłaszcza dat powstania lub zatwierdzenia którejść z licznych organizacji działających w mińskim powiecie. Praktycznie wszystkie odnosiły się do początków XX wieku, więc pole do pomyłki było niewielkie. Takie uwagi zgłaszało wielu uczestników testu.

Jednak najlepsi nie mieli aż tak dużych problemów. O wyrównanym poziomie na górze niech świadczą dogrywki, które trzeba było rozegrać zarówno o trzecie, jak i o pierwsze miejsce w kategorii open. Ostatecznie jednak organizatorom udało się wyłonić zwycięzców. Zanim uhonorowano najlepszych, TPMM spełniło swoją obietnicę, że nikt nie wyjdzie bez upominka. Każdy z uczestników otrzymał więc pamiątkowy dyplom oraz zestaw książek. Na najlepszych czekały natomiast cenniejsze nagrody, z których najbardziej pożądaną był nowoczesny tablet, oprócz niego można było wygrać nawigację samochodową, aparat fotograficzny czy opiekacz.

W kategorii gimnazjów wygrała Ewelina Jastrzębska, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Michał Wąsowski, a wszystkich vipów zdeklasował Waldemar Piekarski. Zwyciężył on także w kategorii open, czyli okazał się najlepszy spośród wszystkich uczestników. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymi się z zainteresowania, jakie test wzbudził wśród miłośników lokalnej historii. Liczymy na dalsze edycje tego wydarzenia.

Numer: 51/52 (898/899) 2014   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *