Dębe WielkieCyganka kościuszkowska

Dzień patrona szkoły to wyjątkowa uroczystość, która nie tylko integruje lokalną społeczność. Przede wszystkim jest ona okazją, by szerzej otworzyć drzwi przed tymi, którzy, choć związani z placówką, rzadko mają okazję do niej zajrzeć. Tak było na pewno w przypadku Cyganki, gdzie liczni partnerzy szkoły mogli zapoznać się z jej potencjałem, a wszystko pod patronatem Tadeusza Kościuszki…

Mundury wolności

Dzień patrona szkoły w Cygance zorganizowano pod hasłem Wielcy Bohaterowie Niepodległej. W centrum uwagi był bowiem nie tylko przywódca insurekcji 1794 roku. Wspominano również Władysława Andersa w 132. rocznicę jego urodzin, a gościem specjalnym miała być córka generała Anna Maria Anders. Niestety ambasador RP we Włoszech w ostatniej chwili z powodów służbowych odwołała swój przyjazd. Pomimo tego w Cygance nie zabrakło tego dnia znamienitych gości.
Wśród instytucji, które wspierają szkołę, prym wiedzie wojsko. To nie tylko 1. Brygada Pancerna z Wesołej, która do Cyganki kolejny raz przyjechała z czołgiem i wozami bojowymi, ale również 3. Flotylla Okrętów z Gdyni, Związek Oficerów Rezerwy RP czy 23. Baza Lotnictwa Taktycznego. Oprócz żołnierzy nie mogło też zabraknąć przedstawicieli Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Stowarzyszenia Polska-Wschód oraz Stowarzyszenia Odra-Niemen Wschodni Patrioci, a także wielu lokalnych instytucji.
Część oficjalną rozpoczęli gospodarze – wójt dębskiej gminy Krzysztof Kalinowski i dyrektor szkoły Małgorzata Wachowicz. Goście zapoznali się z dokonaniami placówki z ostatnich kilku lat przedstawionymi w formie prezentacji, a następnie wysłuchali prelekcji na temat Tadeusza Kościuszki i Władysława Andersa przedstawionych przez Leszka Krześniaka i Damiana Sitkiewicza. Tradycyjnie wręczono też nagrody uczniom, którzy wzięli udział w plastyczno-historycznym konkursie pod patronatem Związku Oficerów Rezerwy.

Młodzi o wolności – taki był tytuł programu artystycznego przygotowanego przez społeczność szkolną pod kierunkiem Honoraty Grudzień i Moniki Małopolskiej. Zaczęło się od wywiadu z patronem szkoły, który przeplatano scenkami z jego życia w wykonaniu młodych aktorów. Była więc historia burzliwej miłości do Ludwiki, przygody w Stanach Zjednoczonych czy wreszcie perypetie związane z testamentem powierzonym Thomasowi Jeffersonowi. Jak się okazało, Kościuszko ciągle jest postacią, która potrafi zaskoczyć, a jego bogatym życiorysem można obdarować co najmniej kilka osób.
Chór szkolny kierowany przez Monikę Mróz i wspierany przez gminną orkiestrę z Jakubowa pod batutą Mirosława Piłata przygotował wiązankę różnorodnych utworów. Przeplatały się tematy i nastroje, lecz wszystkie wykonania łączył duch patriotyzmu.

Tego dnia goście mogli również obejrzeć wystawy. Pierwszą stanowiły memorabilia Małgorzaty Kłoszewskiej – wnuczki sapera, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, a drugą umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie i wojskowe, dokumenty, zdjęcia, odznaczenia i odznaki 7. Pułku Ułanów Lubelskich z Muzeum Ziemi Mińskiej. W szkolnej gablocie wyeksponowano też popiersie Tadeusza Kościuszki, które ostatnio znajdowało się w zbiorach MZM, a pierwotnie zostało wykonane dla mińskiej Trójki.

Goście opuszczali Cygankę pełni pozytywnych wrażeń. Wzmocnił je także wywiad, którego na koniec udzielili uczniom w profesjonalnym studiu telewizyjnym znajdującym się w szkole. Jak powtarzali, nie spodziewali się aż tak serdecznego przyjęcia i tego, że w Cygance poczują się jak u siebie.

Numer: 25/26 (1288/1289) 2022   Autor: Łukasz Kuć

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *