Mińsk MazowieckiMińskie spotkania

Dwa spotkania z Mińskiem Mazowieckim zafundowała, zwłaszcza tym młodszym, miłośnikom lokalnej historii Miejska Biblioteka Publiczna. Wszystko za sprawą Anny Sumińskiej i jej książki Spotkanie z Mińskiem Mazowieckim, którą w efektowny sposób uczciła 600-lecie miasta i parafii NNMP…

Uroki inspiracji

W środku tygodnia biblioteka zaprosiła dzieci i młodzież z mińskich szkół. Była to okazja nie tylko do nabycia książki, ale przede wszystkim do poznania jej obydwu autorek. Opowieść przedstawioną przez Annę Sumińską zilustrowała bowiem Katarzyna Gazda, która także wzięła udział w spotkaniu. Młodzi goście mogli więc dowiedzieć czegoś nie tylko o warsztacie pisarza, ale także poznać tajniki pracy ilustratora. Najpierw jednak zapowiedziana przez dyrektor Karolinę Wieczorek młodzież ze szkół salezjańskich odczytała wybrane fragmenty książki, by wprowadzić zebranych w odpowiedni nastrój. Przedstawili oni najciekawsze przygody rezolutnego rodzeństwa, Minki i Minka, oraz Mińska Mazowieckiego, którzy są bohaterami dzieła Anny Sumińskiej. Historia miasta i okolic przedstawiona w ten sposób nabiera czasem bardzo interesujących barw, których często nie zauważamy.

Autorka książki opowiedziała o swoich inspiracjach do podjęcia się pisarskiego trudu. Myśl wydania książki chodziła jej po głowie wiele lat, aż wreszcie dzięki wydawnictwu Fotopia udało się ziścić marzenie. Żeby jednak Spotkanie z Mińskiem Mazowieckim mogło powstać trzeba było wielu przeczytanych tomów, lat doświadczeń – także w pracy pedagogicznej w szkole salezjańskiej. Potem pozostało tylko przelać na komputerowy ekran to, co w historii Mińska najciekawsze i najbardziej wartościowe. W tym historie ulubionych postaci autorki – Anny Mińskiej i Stanisława Mińskiego.
Katarzyna Gazda opowiadała natomiast o swoim warsztacie pracy. Powstanie każdej ilustracji poprzedziło sporządzenie szkiców, na których można prześledzić, jak duże zmiany zachodziły na poszczególnych etapach rysowania. Efekt finalny można było podziwiać nie tylko w książce, ale też na ścianach bibliotecznej sali, bowiem spotkaniu towarzyszył też wernisaż oryginalnych prac ilustratorki. – Każda z nich ma jakąś ukrytą treść, nie są one tylko prostym zobrazowaniem tekstu – mówiła Katarzyna Gazda.
Okazją, żeby się o tym przekonać, był quiz przygotowany przez Annę Sumińską. Opierał się nie tylko na wiedzy, ale też spostrzegawczości uczestników, którzy bacznie przyglądali się ilustracjom, wyłuskując małe szczegóły, o które pytała autorka.

Drugie spotkanie – już dla dorosłych – miało miejsce w sobotę. Wtedy także nie zabrakło zainteresowanych familijną opowieścią spod pióra Anny Sumińskiej. Obie autorki jeszcze raz wspomniały o swoich inspiracjach do pisania i rysowania, a także nieco o planach na przyszłość, bo są i takie…Ale na szczegóły pozostanie nam jeszcze trochę zaczekać.

Numer: 13/14 (1276/1277) 2022   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *