WiązownaPoręby rocznicowe

Początek marca to czas, w którym od kilku lat oficjalnie wspominana jest bitwa pod Porębami z 3 marca 1863 roku. Dawniej mówiło się o starciu zbrojnym pod Glinianką, bo rzeczywiście oddział płk. Ziemomysła Kuczyka stoczył zwycięską potyczkę między tymi dwiema miejscowościami…

Styczniowy szlak

Poręby rocznicowe / Styczniowy szlak

Gdzie dokładnie walczyli? Nie wiadomo, lecz są nadzieje na to, że w najbliższym czasie uda się rzucić nieco światła na ten aspekt lokalnej historii. A wtedy być może uda się upamiętnić to miejsce w konkretny sposób. Na razie jednak miłośnicy patriotycznych obchodów zbierają się przy kapliczce w Porębach, by następnie – szlakiem powstańców – ruszyć w kierunku Glinianki. Tak było 12 marca, gdy rekonstruktorzy z Projektu Historycznego Konspiracja wraz z przedstawicielami lokalnych władz i społeczności szkoły w Gliniance zebrali się przy monumencie. Oficjalne obchody zakończyły się efektowną salwą honorową i złożeniem kwiatów przy kapliczce.
Druga część obchodów miała miejsce w Rzakcie, gdzie najpierw najmłodsi wzięli udział w warsztatach. Historyczno-artystyczna zabawa z użyciem mapy po czasie zamieniła się w dyskusję o powstaniu styczniowym i nie tylko z udziałem wszystkich chętnych, zaś dopełnieniem całości było ognisko.
Natomiast w niedzielę w przykościelnej organistówce w Gliniance przygotowano wystawę. Zawierała ona pamiątki z okresu powstańczego zrywu, których właścicielem jest Bogdan Kuć ze Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego.

Warto dodać, że miejsc pamięci powstania styczniowego na granicy powiatów otwockiego i mińskiego jest więcej. O ddział płk. Kuczyka po potyczce pod Porębami udał się w kierunku Emowa, gdzie pochował poległych. Tam znajduje się mogiła, podobnie jak na cmentarzu Osiny między Karczewem i Otwockiem Wielkim, gdzie także pogrzebano powstańców. W większości byli to ludzie pochodzący z dawnego powiatu stanisławowskiego, gdzie dowódca założył partię powstańczą.

Numer: 11/12 (1274/1275) 2022   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *