Powiat mińskiŚwięto Niepodległości 2021

Każda z gmin powiatu mińskiego ma swój sposób na uczczenie Święta Niepodległości. Oczywiście nie brakuje elementów wspólnych, ale wszędzie można znaleźć wydarzenie bądź akcent nadający obchodom indywidualny charakter. Mieliśmy więc patriotyzm wyrażający się w sporcie, muzyce czy wspólnej zabawie…

Style celebry

Aura w Święto Niepodległości była znakomita, więc wszelkie zaplanowane tego dnia wydarzenia zostały przeprowadzone zgodnie z planami. Jeśli ktoś, zamiast wyjechać do stolicy, postanowił uczestniczyć w lokalnych obchodach, to miał w czym wybierać.
W Cegłowie – obok tradycyjnych mszy w obydwu kościołach, złożenia wieńców i programu artystycznego – ponownie postawiono na akcent sportowy. Konkretnie zorganizowano już IX Cegłowski Bieg Niepodległości, którego 11-kilometrowa trasa tym razem wiodła szlakami malowniczego rezerwatu Jedlina. Najlepszym czasem – 00:42:38 – mógł pochwalić się Sławomir Ptak z Cegłowa. Przykład z sąsiadów wzięły władze Latowicza i także zaprosiły do patriotycznego biegania. Był to jednak raczej symboliczny gest, bo każdy uczestnik – bez podziału na kategorie – mógł liczyć na medal. Ważny był udział i patriotyczny gest.
W Dobrem uroczystości nie mogły obyć się bez koncertu orkiestry dętej OSP. Wraz z dyrygentem Marianem Janiakiem i opiekunem Janem Dzienisem muzycy zagrali i wyśpiewali szereg patriotycznych utworów. Podczas obchodów wśród dorosłych uczestników został przeprowadzony konkurs wiedzy BHP w rolnictwie – Pracować bezpiecznie. Nagrody rzeczowe wręczali: pracownicy KRUS Adam Więckowski i Paweł Araszkiewicz oraz wójt Tadeusz Gałązka.

W Halinowie uczestnicy obchodów powędrowali śladem bohaterów niepodległości. Kwiaty złożyli m.in. pod pomnikiem Jana Olszewskiego w Okuniewie, a także przy mogiłach poległych w bitwie warszawskiej na okuniewskim cmentarzu. Natomiast w Sulejówku pojawił się akcent motoryzacyjny, czyli patriotyczny zjazd motocykli pn. MOTOParada Niepodległości.
Jakubów postawił na wymiar artystyczny. W Listopadowej Zadumie – tak brzmiała nazwa świątecznego koncertu. Poprowadził go Ryszard Nowaczewski, a wśród wykonawców można było usłyszeć: Annę Potyrę-Listwon, Andrzeja Wiśniewskiego, Roberta Szpregiela, Andrzeja Wojdę, Małgorzatę Piszek na fortepianie, Tadeusza Melona na skrzypcach oraz Jarosława Wójcickiego na trąbce. W koncert włączyła się także Gminna Orkiestra Dęta występująca pierwszy raz pod batutą Mirosława Piłata.
W kałuszyńskim domu kultury przygotowano program artystyczny Polskie nuty z zaczarowanej pozytywki w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, przy udziale zespołu międzypokoleniowego Razem przygotowany pod kierunkiem Teresy Kowalskiej, Wandy Stryczyńskiej i Katarzyny Berskiej. Również podsumowaniem mroziańskich i stanisławowskich obchodów były występy w domach kultury.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej zaprosiło na V Siennicki Koncert Pieśni Patriotycznych. Po części oficjalnej przy ognisku w szkolnym  ogrodzie uczestnicy uroczystości wspólnie śpiewali utwory patriotyczne. We wspólnej zabawie uczestniczyło około 150 osób. Można było zjeść grochówkę z kuchni polowej, kiełbaskę z ogniska, a na deser kawę, herbatę i ciasta upieczone przez KGW Zglechowianki. Uczestnicy koncertu wzięli także udział w zdrapkowej loterii, w której do wygrania były atrakcyjne nagrody.
W Dębem Wielkim obchody wypadły najpóźniej i przybrały formę wieczornicy. Część oficjalna miała miejsce przed kościołem parafialnym, zaś zanim rozpoczęła się msza w świątyni wystąpili uczniowie lokalnej szkoły. Patriotyczne pieśni przeplatali scenkami z opowiadania Marii Dąbrowskiej Marcin Kozera, a także nieco bardziej humorystycznymi występami.

Numer: 47/48 (1258/1259) 2021   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *