Dębe WielkieDębe pamięci

Zwycięska bitwa pod Dębem Wielkim była jednym z najważniejszych wydarzeń okresu powstania listopadowego. Nie dziwi więc, że pojawił się pomysł, aby urna z dębską ziemią znalazła się w muzeum w Palmirach obok urn z ziemią pobraną z innych miejsc uświęconych polską krwią. Podczas niedzielnej uroczystości przygotowano pojemnik, który trafi do Palmir – miejsca kaźni Polaków w czasie II wojny światowej…

Ziemia powstańców

Wszyscy zebrali się najpierw przy pomniku upamiętniającym zwycięską bitwę. To właśnie w tamtej okolicy 190 lat temu rozegrała się batalia, w czasie której powstańców poprowadził do boju generał Jan Skrzynecki – późniejszy naczelny wódz. W walce zginęło ok. 300 polskich żołnierzy, o czym w barwny i sugestywny sposób opowiadał Damian Murach – prezes Zarządu Harcerskiego Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim. Natomiast wójt Krzysztof Kalinowski w niezwykle ekspresyjny sposób wyrecytował wiersz Marii Konopnickiej o boju pod Dębem. Wyraził też nadzieję, że być może w przyszłości uda się odnaleźć obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający bitwę.
Wcześniej jednak zebrani minutą ciszy uczcili pamięć niedawno zmarłego Stanisława Czajki. Był on jednym z pomysłodawców tej uroczystości, lecz dokończenie jego pracy, rozpoczętej jeszcze w czerwcu, spadło na barki innych, równie zaangażowanych osób – zarówno przedstawicieli lokalnej społeczności, jak i działaczy PTTK.
Uroczystość została przeprowadzona właśnie pod auspicjami PTTK, które co roku organizuje w Palmirach Centralny Zlot Młodzieży. Podczas tego wydarzenia, które zaplanowano na 16 października, w palmirskim muzeum zostanie złożona urna z ziemią z Dębego Wielkiego.
Na zaproszenie Anny Kirchner – prezesa Zarządu Oddziału PTTK Podlasie Siedlcach, ziemię pobrali przedstawiciele lokalnych władz świeckich i kościelnych, a także licznych organizacji oraz zasłużeni dla gminy Dębe Wielkie. Ceremoniał poświęcenia urny zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

Następnym punktem uroczystości była Msza święta w dębskim kościele. Po niej na zebranych czekała nie lada gratka, bo w świątyni z patriotycznym koncertem Ku chwale Boga i Ojczyzny wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Bogate instrumentarium oraz wokal artystów rozbrzmiewały do późnego wieczora i słychać je było nawet z daleka od dębskiego kościoła.

Numer: 41/42 (1253/1254) 2021   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *