Powiat mińskiGminy w sieci

Koronawirus – bez względu na to, co o nim myślimy – stał się katalizatorem nieuniknionych zmian technologicznych. Przyśpieszył proces przechodzenia wielu instytucji w świat wirtualny. Nie tylko prywatne firmy, ale też szkoły, czy urzędy musiały znaleźć nowy sposób działania, by wykonywać przynajmniej swoje najbardziej podstawowe funkcje. Kluczowe znaczenie w tym względzie miały i mają nadal strony internetowe…

Rozkwity witryn

Od naszego ostatniego przeglądu samorządowych witryn internetowych minęło sporo czasu. Większość gmin i miast powiatu mińskiego dorobiło się nowoczesnych stron, które nie straszą już pustką, nieświeżymi informacjami lub wizualnym chaosem.
Na tle wszystkich witryn samorządowych powiatu mińskiego wyróżniają się dwie – Halinowa i Mińska. Czy jest to odmienność pozytywna czy negatywna zależy od subiektywnego spojrzenia. Na pewno sprawiają one wrażenie nowocześniejszych ze względu na zastosowanie przewijanych banerów w połączeniu z wielkoformatowymi grafikami. Może to jednak potęgować wrażenie chaosu, ponieważ zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na stronie wita nas tradycyjna lista z aktualnymi informacjami. Zwłaszcza że pozostałe gminy i miasta właśnie taką formę stosują.
Najnowszymi odsłonami witryn internetowych mogą pochwalić się Stanisławów, Sulejówek, a także Mińsk miejski oraz wiejski. W każdym z tych przypadków zmiany, które przeprowadzono, wpłynęły pozytywnie na odbiór treści stron. Zwłaszcza w przypadku Stanisławowa, który kilka lat straszył wirtualną spuścizną po wójcie Sulewskim.
Wyraźny postęp widać w mińskiej gminie, która – pomimo swej zamożności i miejscami niemal miejskiego charakteru – straszyła wręcz zacofaniem. Teraz jest lepiej, a nowa strona jest regularnie uzupełniana, choć raczej nie uświadczymy tam wielu relacji z lokalnych wydarzeń.

Większość witryn ma jednak wygląd tradycyjny, których najważniejszym elementem jest czytelna lista wydarzeń i komunikatów. Do tej grupy zaliczamy Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Mrozy, Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Siennicę i Sulejówek. Na każdej ze stron tych samorządów znajdziemy aktualne i stale uzupełniane informacje, które dla mieszkańców mogą stanowić niemałą pomoc w codziennym funkcjonowaniu.

Wydaje się, że to właśnie w obecnej kadencji samorządu wszyscy lokalni włodarze zauważyli wreszcie, jak istotne jest rzetelne i bieżące informowanie wyborców o własnych sukcesach. Niepowodzenia są oczywiście zbywane milczeniem, ale nie ma chyba wójta czy burmistrza na tyle odważnego, żeby niepytany mówił o tym, co mu się nie udało.
Do serca wzięli sobie te zasady zwłaszcza wójtowie Latowicza i Siennicy, którzy na początku obecnej kadencji postarali się o modernizację internetowych witryn i zapełnienie ich wartościowymi informacjami. Podobieństwa są jednak dalej idące, bo obie gminy chcą u siebie przeprowadzić ofensywę kulturalną. Siennica już ją zaczęła, zaś Latowicz jest nieco w tyle, lecz w obu przypadkach kluczowe znaczenie ma właśnie strona internetowa w połączeniu z mediami społecznościowymi.

Zdecydowanie najbardziej blado ze wszystkich witryn wypada ta należąca do powiatu. Jest oczywiście regularnie aktualizowana i uzupełniana, ale w stosunku do tego, co było kiedyś, nastąpił regres. Próżno szukać tam relacji z wielu wydarzeń, o których dowiadujemy się skądinąd. Wiele z nich pojawia się też z opóźnieniem.

Numer: 21/22 (1233/1234) 2021   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *