Powiat mińskiMajątki władzy /3/

Następni w kolejności naszego majątkowego przeglądu za 2019 rok są wicewójtowie i wiceburmistrzowie. Z roku na rok jest ich coraz więcej, bo teraz już każdy z włodarzy powiatu mińskiego ma swego zastępcę, a jeden nawet dwoje. Ten fakt uwzględnimy jednak dopiero w przyszłym roku, a teraz spójrzmy na czternaście majątkowych kwot…

Możni zastępcy

Majątki władzy /3/ / Możni zastępcy

Od zeszłego roku czołówka najbogatszych zastępców nie uległa zmianie. Nadal wyraźnie najzamożniejszy jest Remigiusz Górniak z Sulejówka, który wyprzedza nie tylko wiceburmistrzów i wicewójtów powiatu mińskiego, ale też ich pracodawców, ponieważ majątek najbogatszego z nich Stanisława Duszczyka wyniósł ok. 1,4 mln zł. To oznacza, że także Mariusz Kozera, Tomasz Gójski oraz Luiza Kowalczyk wyróżniają się na tym tle.
Również najbiedniejsi pozostali na swoich miejscach sprzed roku. O ile Arkadiusz Reda i Dariusz Kraszewski są jeszcze w pewnym stopniu na dorobku, to Henryka Sęktas jest już emerytką, która w dużej mierze pozbyła się swych nieruchomości.

W tym gronie najbardziej wzbogacił się Remigiusz Górniak. Przybyło mu prawie 800 tys. majątku, choć wziął wysoki kredyt. Przeprowadził zmiany na liście swoich nieruchomości, i teraz zamiast kilku mieszkań ma domy – jeden o wartości 1,2 mln zł, a drugi 930 tys. zł. Wszystkie nieruchomości warte są niebagatelną kwotę – 2 895 tys. zł.
Wyraźnie wzbogacił się także Adam Sekmistrz, co jest zasługą dodatkowego źródła zarobków. Podobnie jak jego pryncypał do poborów z urzędu w Halinowie dokłada jeszcze pieniądze za pracę w radach nadzorczych. W ten sposób jest najlepiej zarabiającym nie tylko wśród zastępców, ale też lokalnych włodarzy, wyprzedzając właśnie Adama Ciszkowskiego.

Natomiast na koncie najwięcej ma jeszcze ktoś inny. To Luiza Kowalczyk z Mrozów, która co roku powiększa i tak dużą już sumę oszczędności. Sporym kapitałem może pochwalić się też Witold Kikolski, który kolejny już raz nie podaje wartości swych nieruchomości, więc trudno oszacować jego zamożność.
Wicestarosta może pochwalić się też najdroższym autem w tym gronie. Audi A5 z 2019 roku warte jest pokaźną sumę. Większość pozostałych wicewójtów i wiceburmistrzów również nie jeździ byle czym, przykładając wagę do komfortu przemieszczania się.
Zastępcy nie są natomiast zadłużeni. Z dwoma wyjątkami – wspomnianego już Remigiusza Górniaka, a także Radosława Legata, który nadal ma do spłacenia pokaźny dług we frankach szwajcarskich. Kwota zobowiązań od zeszłego roku urosła ze względu na zmianę w kursie waluty.

Po raz kolejny okazuje się, że ci najbogatsi wcale nie są na świeczniku. Ich zastępcy są zamożniejsi w sumie o ok. 2 mln zł. To jednak niewielka różnica, a wybijają się tylko pojedynczy z urzędników.

Numer: 47/48 (1207/1208) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *