SiennicaSiennica kulturalna

Czwarta edycja Siennickich Nenufarów – tak jak wszystko w tym roku – miała nieco inny charakter niż zwykle. Jej oprawą było kameralne spotkanie muzyczne w zespole szkół, a nie jak dotychczas duża plenerowa impreza. Być może właśnie dzięki temu wręczenie nagrody, które prawie nie doszło do skutku, zostanie zapamiętane na dłużej…

Para z nenufarów

Idea nagrody narodziła się przed trzema laty. Uznano wtedy, że tym, co wyróżnia gminę Siennica, są właśnie nenufary i to one będą stanowić symbol zasług dla dziedzictwa kulturowego gminy. Pierwszą statuetkę wręczono Ryszardowi Łubkowskiemu w 2017 roku, kolejne otrzymali Monika Pszkit i Leszek Dąbrowski, zaś w sobotni wieczór do tego grona miał dołączyć Stanisław Czajka… lecz z niezależnych powodów nie dotarł on do Siennicy na czas.
Organizatorzy odwołali więc galę, a także historyczną prelekcję na temat niedawno odkrytej najstarszej wzmianki o Siennicy z 1220 roku. Zaprosili natomiast na koncert Miejskiej Orkiestry Kameralnej z Mińska Mazowieckiego, który był kolejnym punktem wydarzenia pod nazwą Nasi bohaterzy 1920 roku. Muzycy i wokaliści pod batutą Wenantego Macieja Domagały zeprezentowali szeroki wachlarz dzieł, które przez lata wzruszały, frapowały i bawiły kolejne pokolenia Polaków. Znane wszystkim strofy wyśpiewali Zofia Noiszewska, Michalina Juszczyk, Maciej Kopka, a także Monika Pszkit, która gościnnie wspomogła orkiestrę.

Jak się okazało, koncert nie był epilogiem nenufarowej gali, lecz jej preludium. Do Siennicy dotarł bowiem Stanisław Czajka, który z rąk dyrektor biblioteki Elżbiety Jurkowskiej oraz wójta Stanisława Duszczyka odebrał zaszczytną statuetkę.
Laureat nie krył wzruszenia, powodowanego nie tylko nagrodą, ale też koncertem, który usłyszał. Jako wieloletni nauczyciel, a później dyrektor Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich doskonale zna bogatą historię tej placówki i jej znaczenie dla rozwoju nie tylko lokalnej kultury. Jak mówił, takiego koncertu nie było w tych murach od kilkudziesięciu lat. Jest to więc nawiązanie do czasów przedwojennych, gdy muzyczne spotkania dla mieszkańców w szkolnych salach nie należały do rzadkości.

Sobotni wieczór zakończyły dyskusje nie tylko o kulturze przy przekąskach przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich z Żakowa. Okazję do rozmów dały też pamiątkowa publikacja ze wspomnieniami uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz obraz namalowany przez Ryszarda Łubkowskiego przedstawiający Konrada Mazowieckiego w Siennicy w 1220 roku, który reprodukowano na jubileuszowych pocztówkach.

Numer: 41/42 (1201/1202) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *