Dębe WielkieDębskie dni chwały

Wielkie Dni Chwały to kolejna z kulturalnych inicjatyw gminy Dębe Wielkie w trudnym roku pandemii. Pomimo ograniczeń władze gminy wraz GOKiem postanowiły nie kapitulować, ale wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i zorganizować plenerowy koncert, by pokazać siłę dębskiej kultury…

Pory kultury

Dębskie dni chwały / Pory kultury

Okazją do świętowania było 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz 81-lecie bitwy pod Dębem Wielkim z 1939 roku. Nic więc dziwnego, że na pierwszym planie znalazła się historia – ta wielka, ale przede wszystkim ta lokalna, dotycząca małej ojczyzny mieszkańców gminy Dębe Wielkie. Aby ją lepiej poznać w sobotę spod Klubu Dziupla wyruszyła wycieczka rowerowa śladami historii. Uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci w samym Dębem, ale też Choszczówce Stojeckiej, Rysiu czy Cygance. Na temat każdego z nich wiele do powiedzenia mieli miłośnicy, znawcy i propagatorzy lokalnej historii, do których zalicza się Jan Majszyk, ale także sam wójt Krzysztof Kalinowski.

Niedziela rozpoczęła się refleksyjnie. Z samego rana gminna delegacja w towarzystwie gości ruszyła do Choszczówki Stojeckiej, by przy pamiątkowych tablicach uhonorować poległych we wrześniu 1939 r. Nieco dłużej zabawiła w Cygance, gdzie również znajduje się głaz ustawiony na pamiątkę żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Społeczność szkolna przygotowała z tej okazji program słowno-muzyczny, który – jak się okazało – potrafił poruszyć niejedno serce.
Posileni i nastrojeni patriotycznie uczestnicy wydarzenia ruszyli teraz do Dębego. Tam ks. gen. Sławomir Żarski odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny, następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie zakończyła się oficjalna część niedzielnych obchodów.

Popołudnie z kulturą i historią rozpoczęło się od koncertu dębskich artystów – Basi Majewskiej i Radka Laskowskiego. Wspierani  instrumentalnie przez przyjaciół zaprezentowali oni kilka muzycznych standardów w różnej gatunkowo aranżacji, ale także własną twórczość.
Wielkim wydarzeniem była premiera Dębskich Czterech Pór Roku w wykonaniu Zespołu Artystycznego GOK. To kolejny efekt współpracy poetki i mieszkanki dębskiej gminy Marii Korejwo oraz kompozytorki i instruktorki GOK-u Anny Mazaj, któremu towarzyszy także wydawnictwo papierowe oraz internetowy teledysk.

Do Dębego kolejny już rok z rzędu zawitała orkiestra koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści jak zawsze w sposób pełni profesjonalny, ale też niepozbawiony humoru zaprezentowali utwory kojarzące się z różnymi okresami polskiej historii. Sięgnęli nawet po dorobek szwedzkiego heavy metalowego zespołu Sabaton, który w swoich utworach często porusza tematy historyczne, w tym dotyczące Polski, jak bitwy pod Wiedniem i Wizną, czy powstanie warszawskie.

Gdy ze sceny dało się słyszeć niebanalne dźwięki przeplatane równie niebanalną konferansjerką Wojtka Nowaka, w namiotach GOK-u trwał ruch. To tam rozstawili się instruktorzy, którzy zachęcali do uczestnictwa w zajęciach m.in. muzycznych, plastycznych czy z robotyki.

Numer: 39/40 (1199/1200) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *