Dębe WielkieDębe rocznicowe

Samorząd jest także od tego, żeby prostować historyczne mity, a prawda jest taka, że bitwa warszawska w 1920 roku na terenie powiatu mińskiego toczyła się przede wszystkim w gminie Dębe Wielkie – mówił podczas rocznicowych obchodów wójt Krzysztof Kalinowski, przypominając najważniejsze aspekty wydarzeń sprzed 100 lat…

Zdroje historii

Dębe rocznicowe / Zdroje historii

Obchody stulecia bitwy warszawskiej, a właściwie bitwy pod Dębem Wielkim z 17 sierpnia 1920 r. były dwudniowe. W niedziele miała miejsce oficjalna uroczystość, której centralnym punktem stało się odsłonięcie pamiątkowej tablicy przekazanej gminie Dębe Wielkie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Została ona zamocowana do nowych granitowych płyt ustawionych przy pomniku Dębski Orzeł Pamięci przed dębskim kościołem i uroczyście odsłonięta przez wójta Krzysztofa Kalinowskiego, przewodniczącego rady gminy Mirosława Siwika i proboszcza ks. gen. Sławomira Żarskiego.
Podczas niedzielnej uroczystości pojawiło się wielu gości. Wśród nich była poseł Anna Siarkowska, wicewojewoda Artur Standowicz, wicestarosta Witold Kikolski, wójtowie zaprzyjaźnionych gmin – Hanna Wocial i Kinga Sosińska. Pojawili się przedstawiciele samorządu powiatu i gminy, młodzieżowej rady gminy, dyrektorzy szkół i przedszkola, kierownicy jednostek organizacyjnych, kierownictwo urzędu gminy, strażacy ochotnicy z terenu gminy oraz wielu innych znamienitych gości, jak również mieszkańcy gminy. Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP oraz gminne szkoły.

Solidną lekcję historii dał podczas swego przemówienia wójt Krzysztof Kalinowski. Nie tylko przypominał znaczenie terenu gminy Dębe Wielkie dla działań militarnych z sierpnia 1920 roku, ale również zagłębiał się w dramatyczne szczegóły tych wydarzeń. Najbardziej znanym epizodem jest uratowanie zaminowanego kościoła przed wysadzeniem przez ppor. Jana Bozowskiego, który w ostatniej chwili odciął dopalający się lont. To jednak nie wszystko.
– To tutaj gen. Haller mobilizował polskich żołnierzy do kolejnego natarcia, czego świadkiem jest biała murowana kapliczka w Choszczówce Rudzkiej. To tutaj wódz naczelny Józef Piłsudski wizytował wojska po zakończonej bitwie – przypominał wójt.
Zachęcał też do poznawania innych aspektów historii dębskiej gminy. W tym celu można było pobrać wydaną z okazji rocznicy jednodniówkę, ale także kieszonkowy przewodnik turystyczny dotyczący wielu ważnych miejsc historycznych znajdujących się na terenie gminy. Od niedawna część z nich oznaczona jest specjalnymi tablicami informacyjnymi, które trudno przegapić, ponieważ wyróżniają się na tle krajobrazu. Jak mówił wójt, planowano organizację wielu wydarzeń rocznicowych, a wśród nich inscenizacje potyczek pod Aleksandrówką, Kobiernem czy Cyganką. Epidemia pokrzyżowała jednak ambitne zamierzenia.

Następnego dnia gmina gościła na swoim terenie rekonstruktorów z Projektu Historycznego Konspiracja. Pokonali oni tego dnia historyczny  szlak bojowy począwszy od Wiązowny do Mińska Mazowieckiego. W czasie odpoczynku w Rudzie pyszny i pożywny posiłek przygotowały im panie ze stowarzyszenia Wrzosowianie. Jednak przedtem wraz z przedstawicielami gminy złożyli wiązanki kwiatów w Aleksandrówce, Dębem Wielkim i Choszczówce Rudzkiej.

Numer: 35/36 (1195/1196) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *