Powiat mińskiMajątki władzy

Czekając na oświadczenia majątkowe wójtów i burmistrzów, warto spojrzeć na deklaracje, które złożyli parlamentarzyści z naszego regionu. Jest ich pięcioro i wszyscy zasiadają w ławach sejmowych lub senatorskich już przynajmniej jedną kadencję…

Trzosy za głosy

Majątki władzy / Trzosy za głosy

Najzamożniejszym z parlamentarzystów w regionie niezmiennie jest Czesław Mroczek. Łączna wartość jego majątku za 2019 rok wynosi ponad 1,4 mln zł. O milion mniej ma Kamila Gasiuk-Pihowicz, za nią znajduje się była wicemarszałek Senatu Maria Koc, później jest Daniel Milewski, a listę zamyka Teresa Wargocka.

Najzasobniejszym kontem bankowym, które stanowi zresztą główny składnik jego majątku, może pochwalić się poseł Milewski. Na koniec minionego roku miał tam nie tylko prawie 400 tys. zł, ale również dolary i euro o łącznej wartości przekraczającej 100 tys. zł. Dużo mniejszą, choć również znaczącą, kwotę podał poseł Mroczek – 110 tys. zł oraz papiery wartościowe za blisko 100 tys. zł. Sporą sumę (120 tys. zł) odłożyła też poseł Wargocka, mniejszą senator Koc (50 tys.), zaś poseł Gasiuk-Pihowicz podała tylko 10 tys. zł.

Parlamentarzystka z Siedlec przoduje natomiast w kwestii nieruchomości. W oświadczeniu majątkowym wymieniła ona dom o wartości 660 tys. zł, mieszkanie warte 450 tys. zł oraz działkę za 60 tys. zł. Czesław Mroczek ma dom (600 tys. zł) i kilka innych nieruchomości, Maria Koc oprócz domu (400 tys. zł) także gospodarstwo (200 tys. zł), a Teresa Wargocka dom (185 tys. zł) i działkę. Daniel Milewski wykazał natomiast jedynie kilka działek.

Najlepiej w zeszłym roku zarabiała Maria Koc. Do października pełniła funkcję wicemarszałka Senatu, co pozwoliło jej zainkasować ponad 191 tys. zł. Do tego doszło ponad 30 tys. diety parlamentarnej oraz ok. 9 tys. zł diety wyjazdowej. Ponad 100 tys. zł poselskiego uposażenia dostali natomiast posłowie Wargocka i Mroczek, a Gasiuk-Pihowicz i Milewski nieco poniżej tej kwoty. Wszyscy otrzymali natomiast ok. 30 tys. diety.  Wśród innych źródeł dochodów Teresa Wargocka wymienia 49 tys. zł emerytury, Daniel Milewski 10,2 tys. zł z umowy o pracę i 3,2 tys. zł z praw autorskich, zaś Kamila Gasiuk-Pihowicz 4,6 tys. zł za wynajem mieszkania.

Najdroższym autem jeździ Czesław Mroczek, który ma Mercedesa z 2016 roku. Z tego samego roku jest Skoda Octavia Teresy Wargockiej, a o rok starsza jest KIA Marii Koc. Najstarszy samochód ma Kamila Gasiuk-Pihowicz – Opla Zafirę z 2007 roku, a Daniel Milewski nadal nie ma auta.

Numer: 29/30 (1189/1190) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *