Powiat mińskiKapłańskie translokaty 2020

Początek lata to jak zwykle okres zmian w parafiach rzymskokatolickich w całej Polsce. Nie inaczej było w naszym regionie, gdzie wśród proboszczów przeprowadzono dwie roszady, zmieniło się kilku wikarych oraz pojawili się nowo wyświęceni księża…

Roszady bez wady

Kapłańskie translokaty 2020 / Roszady bez wady

Święcenia prezbiteriatu w diecezji warszawsko-praskiej miały miejsce na początku czerwca. W grupie siedmiu nowych kapłanów znalazło się dwóch, którzy pochodzą z naszego regionu.
Pierwszym z nowych księży jest Mateusz Osica, który ma 26 lat i pochodzi z parafii Świętej Trójcy w Kołbieli. Od najmłodszych lat był ministrantem i lektorem. Wielką rolę w jego życiu odegrał Ruch Światło-Życie. Jest magistrem teologii ze specjalnością z liturgiki. Teraz będzie wikariuszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.
Natomiast 25-letni Michał Stachera pochodzi z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siennicy. Był tam ministrantem, lektorem i ceremoniarzem, przez dwa lata związany był także z miejscową wspólnotą oazową. Do seminarium poszedł od razu po maturze, mimo tego że na początku chciał być ratownikiem medycznym. Jest magistrem teologii ze specjalnością z liturgiki. Ks. Michał będzie teraz posługiwał jako wikariusz w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Warto dodać, że do powiatu mińskiego trafi aż czterech nowo wyświęconych księży. Dominik Brzeziński będzie posługiwał w Stanisławowie, Olgierd Filipowicz w Długiej Kościelnej, Kamil Rożnowski u św. Antoniego w Mińsku, a Adrian Sabała w Dobrem.

Wśród zmian personalnych pojawiły się tylko dwie dotyczące proboszczów. Parafię w Halinowie opuści k s. Jan Strzyż, który został mianowany proboszczem w Wieliszewie. Na jego miejsce powołano ks. Arkadiusza Rakoczego, który dotychczas pełnił posługę w Duczkach. W powiecie mińskim znany jest on jako wieloletni proboszcz parafii w Wielgolesie, gdzie m.in. zainicjował stałą celebrację tzw. mszy trydenckiej.
Zmiany też zaplanowano w Guzewie. Proboszcz Adam Ścisłowski został przeniesiony do wspomnianych już Duczek, a zastąpi go ks. Przemysław Bieniecki, dla którego będzie to pierwsze probostwo. Ostatnio posługiwał on jako wikary na warszawskim Bródnie.

Na terenie powiatu mińskiego nowi wikariusze pojawią się w Mińsku i Sulejówku. Do parafii Narodzenia NMP skierowany został ks. Karol Grabowski, który pochodzi z diecezji sosnowieckiej, a w Mińsku będzie także kapelanem szpitala. Natomiast wikarym w parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku będzie Zbigniew Wróblewski, który przez ostatni rok pracował w Otwocku.
Nasz teren opuści czterech księży. Michał Barszczewski z parafii św. Antoniego w Mińsku przeniesie się do Wołomina, Mateusz Sawiński ze Stanisławowa do Zielonki, Michał Skierkowski z Dobrego do Marek, a Cezary Szadujkis z Długiej Kościelnej do Warszawy.

Numer: 27/28 (1187/1188) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *