JakubówJakubów sesyjny

Jakubów do kolejna gmina, w której zdecydowano się przeprowadzić zdalne posiedzenie rady gminy. Było ono jednak krótkie i zawierało tylko najważniejsze dla funkcjonowania gminy uchwały. Po serii głosowań wystąpiła wójt Hanna Wocial, która podzieliła się z mieszkańcami kilkoma istotnymi informacjami…

Raport kryzysu

Jakubów sesyjny / Raport kryzysu

W sali posiedzeń zasiadło tylko kilka osób, zaś reszta połączyła się przez internet. Przewodniczący Krzysztof Domański przeczytał krótki plan sesji, który zawierała zaledwie trzy uchwały. Dwie dotyczyły zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, zaś ostatnia ustalenia ostatecznej wersji regulaminu przyznawania tytułów Honorowy obywatel gminy Jakubów i Zasłużony dla gminy Jakubów. Radni przyjęli uchwały bez dyskusji.

Garść informacji przygotowała wójt Hanna Wocial. Na początek zaznaczyła, że właśnie ukończono wzmacnianie destruktem dróg w Aleksandrowie, Anielinku, Brzozówce, Budach Kumińskich, Górach, Izabelinie, Jędrzejowie Nowym, Józefinie, Leontynie, Ludwinowie, Łaziskach, Mistowie, Moczydłach, Szczytniku, Tymoteuszewie i Woli Polskiej. W efektywny sposób rozłożono ponad 2 tys. ton kruszywa, na co poszło 190 tys. zł z funduszy sołeckich wspomnianych miejscowości.

Kolejny temat to oświata. Jak mówiła wójt, nie ma żadnych problemów z prowadzeniem zdalnej nauki. Za otrzymaną dotację gmina zakupiła 21 laptopów, a niedługo zamówi kolejne 30, które zostaną przekazane poszczególnym szkołom proporcjonalnie do liczby uczniów. Nauczyciele starają się prowadzić zajęcia w sposób jak najmniej uciążliwy, ograniczając np. ilość zadań, które wymagają używania drukarki w domu.
Przedszkola na razie są zamknięte. Ustalono, że grupa musi liczyć 6 dzieci, ale do tej pory zgłoszeń było mniej. W Jakubowie było ich 3, w Jędrzejowie i Mistowie po 1, a w Wiśniewie żadnego. Kiedy tylko zbierze się wymagana liczba dzieci, cała procedura zostanie uruchomiona. Wójt zaznaczyła jednak, że prawo do wysłania dziecka do przedszkola mają tylko ci rodzice, którzy oboje pracują. Podobnie będzie z klasami I-III, które mają wrócić do szkół 25 maja.

Na koniec pojawił się też temat koronawirusa. Urząd ma informacje dotyczące mieszkańców objętych kwarantanną, ale – jak mówiła Hanna Wocial – najczęściej są to osoby, które nie są stałymi mieszkańcami gminy. Nie było z nimi żadnych problemów, a policja ani sanepid nie nałożyły na nikogo kar.
Wójt przestrzegała przed lekceważeniem obowiązku noszenia maseczek. Jedna z mieszkanek jakubowskiej gminy poniosła już konsekwencje braku zasłoniętej twarzy. I to w dość nietypowych okolicznościach, bo podczas kontroli drogowej. Wprawdzie w samochodzie nie musimy nosić maseczki, ale powinniśmy ją mieć przy sobie. W tym przypadku kobieta jej nie miała i została ukarana mandatem. Policja otrzymała odgórne zalecenie, aby egzekwować noszenie maseczek. Dlatego – jak mówiła wójt – nieumundurowani funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w sklepach. Należy więc stosować się do przepisów.

Numer: 21/22 (1181/1182) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *