WiązownaPoręby rocznicowe

Obchody rocznicy bitwy pod Porębami z 1863 r. mają już kilkuletnią tradycję. Co roku organizatorzy starają się jednak rozbudować uroczystości o kolejne elementy. Tym razem grupa historycznych rekonstruktorów postanowiła nieco wydłużyć swój coroczny przemarsz szlakiem oddziału powstańczego i niedzielnym rankiem wyruszyła z dębskiej Rudy w kierunku Teresławia i Porąb…

Powstańcza reduta

W bitwie pod Porębami, która została rozegrana wczesnym rankiem 3 marca, wziął udział powstańczy oddział pułkownika Ziemomysła Kuczyka. Został on sformowany już na początku powstania w okolicach Stanisławowa, skąd ruszył w kierunku Kałuszyna, Cegłowa i Latowicza, gdzie znosił carskie patrole, wyzwalając miasta spod władzy rosyjskiej. Na początku marca powstańcy dotarli do majątku Ruda i zatrzymali się w folwarku Teresław na odpoczynek. Nad ranem 3 marca patrole zaalarmowały, iż do obozu zbliżają się przeważające siły rosyjskie. Polacy przemieścili się w kierunku Porąb, gdzie rozegrała się bitwa. Dzięki dobrze wybranemu miejscu do obrony insurgentom udało się zatrzymać carski wojsko, a później się od nich oderwać. Następnie powstańcy wycofali się aż w okolice Otwocka Wielkiego, gdzie wieczorem udało im się odnieść zwycięstwo nad nieprzyjacielem.

Historia porębskich obchodów rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy na wiejskiej kapliczce umieszczono tablicę upamiętniającą bitwę. Od tamtej pory co roku członkowie Projektu Historycznego – Konspiracja wspierani przez władze gminy Wiązowna i wiązowski GOK organizują uroczystości, które przybliżają wydarzenia z 1863 roku.
Od dwóch lat rekonstruktorzy zapraszają do marszu szlakiem powstańczym. Tym razem rozpoczęli go w okolicach zabytkowej bramy wjazdowej do majątku Ruda, gdzie powitał ich wójt gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski. Stamtąd ruszyli do Porąb, dalej do Glinianki, a zakończyli w Kopkach, gdzie przygotowano prelekcję o wydarzeniach z czasów powstania styczniowego na terenie powiatów otwockiego i mińskiego, prezentację powstańczego umundurowania i wyposażenia oraz pokaz uzbrojenia z XIX wieku.

W Porębach miała miejsce oficjalna część obchodów. Licznie zgromadzili się tam mieszkańcy wsi, uczniowie ze szkoły w Gliniance, a także goście – wójt gminy Wiązowna Janusz Budny oraz posłanka Bożena Żelazowska. Witał ich Tomasz Żurawski, który przedstawił także rys historyczny wspominanych wydarzeń. Odczytał też ułożony specjalnie na tę okazję apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa.

Numer: 11 (1171) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *