DobreDobre rocznicowe

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem oraz Szkoła Podstawowa im. Piotra Wysockiego w Dropiu zaprosiły na kolejne obchody rocznicy bitwy pod Dobrem, która rozegrała się 17 lutego 1831 roku między polskimi wojskami powstańczymi a próbującymi stłumić rewoltę Rosjanami…

Strażnicy pamięci

Dobre rocznicowe / Strażnicy pamięci

W listopadzie będziemy wspominać 190. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Był to ten zryw niepodległościowy, który zdaniem historyków miał największe szanse na powodzenie. Niestety, jak się uważa, został zaprzepaszczony przez działania dowódców, którzy nie wierzyli w zwycięstwo i robili wszystko, aby nie spalić za sobą mostów prowadzących do ewentualnej ugody z zaborcą.
Bitwa pod Dobrem to jeden z pierwszych akcentów powstania. Nie była tak wielkim zwycięstwem, za jakie ją później uważano. Jednak przyniesione przez żołnierzy gen. Skrzyneckiego wiadomości o wydarzeniach znad Osownicy z pewnością tchnęły bojowego ducha w serca  żołnierzy walczących kilka dni później w słynnej bitwie o Olszynkę Grochowską.
Echem wrażenia, jakie zrobiło na Polakach zwycięstwo nad ciemiężcą pod Dobrem, jest napisany wiele lat później wiersz Marii Konopnickiej. Zaczyna się od słów – Jak Dwernicki pod Stoczkiem, / tak Skrzynecki pod Dobrem, / Jak szeroki kraj polski, / Sercem wsławił się chrobrem. Ten fragment widnieje też na tablicy przy pomniku w Makówcu Dużym – w miejscu, gdzie doszło do bitwy. Gdzie co roku spotykają się ci, którzy dbają o to, by wydarzenia sprzed 189 lat nie zostały zapomniane.

Strażnikami pamięci są nauczyciele i kolejne pokolenia uczniów szkoły w Dropiu. Nie bez powodu patronuje im Piotr Wysocki – inicjator i bohater powstania listopadowego, który walczył też w bitwie pod Dobrem. Wspominał o tym dyrektor Stanisław Laszczka, który powitał zebranych na kolejnych już obchodach przy pomniku w Makówcu Dużym.
Uczestniczyły w nich poczty sztandarowe z OSP w Mlęcinie i szkoły w Dropiu. Pojawili się przedstawiciele dobrzańskiego samorządu z wicewójtem Piotrem Chmielewskim i przewodniczącym rady Waldemarem Szymańskim na czele, którzy złożyli też kwiaty pod pomnikiem. Nie zabrakło też reprezentantów innych instytucji gminnych.

W to rześkie przedpołudnie młodzież z Dropia przedstawiła skondensowany program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Marzeny Szczurowskiej i Iwony Kościeszy. Poezję recytowaną i śpiewaną przeplatała informacjami nie tylko o przebiegu samej bitwy, ale też całego powstania listopadowego oraz losów patrona szkoły – Piotra Wysockiego. Nie mogło też zabraknąć wiersza Marii Konopnickiej.
Za zaangażowanie w organizację obchodów dziękował wicewójt Chmielewski. Nie należą one do największych wydarzeń w gminie Dobre, ale skutecznie przypominają o wydarzeniach, do których doszło nad Osownicą.

Numer: 7 (1167) 2020   Autor: Łukasz Kuć

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *