Chrośla kolędowa

W polskiej tradycji czas kolędowania trwa aż do święta Matki Bożej Gromnicznej. Dlatego cały styczeń wypełniony jest koncertami bożonarodzeniowych pieśni, a wśród tych wydarzeń specjalne miejsce zajmuje konkurs kolęd i pastorałek w Chrośli, który może poszczycić się wieloletnią tradycją. W tym roku po raz drugi za jego organizację odpowiadał Gminny Ośrodek Kultury w Dębem Wielkim

Otucha dla ucha

Chrośla kolędowa / Otucha dla ucha

W Chrośli nigdy nie brakowało chętnych do konkursowego kolędowania. Również w tym roku lista zgłoszeń wypełniała się bardzo szybko, choć nie we wszystkich kategoriach wiekowych. Najwięcej zapału i odwagi do zaprezentowania swoich wokalnych, instrumentalnych, a czasem też tanecznych umiejętności mieli najmłodsi, czyli przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III i IV-VI szkół podstawowych. To oni wraz z zespołami mieszanymi stanowili o sile tegorocznego konkursu kolęd i pastorałek. W sumie wpłynęło 27 zgłoszeń, ale z powodu sezonu chorobowego wielu artystów musiało odwołać swój przyjazd do Domu Kultury w Chrośli.

Prowadzącym konkurs był po raz pierwszy Wojciech Dróżdż. Z lekkością i humorem zapowiadał on kolejnych uczestników konkursu, a także dzielił się ciekawostkami na temat Bożego Narodzenia i związanych z nim zwyczajów. W jury, które oceniało występy, zasiedli natomiast Marta Sosińska, Weronika Jabłońska-Siwiak i Radosław Laskowski, zaś nagrody wręczał wójt Krzysztof Kalinowski wraz z dyrektor GOK Anną Piotrkowicz.

Występy podzielono na trzy tury, a między nimi honorowano laureatów, którzy właśnie się zaprezentowali. Na pierwszy ogień poszli najmłodsi, wśród których zwyciężyła grupa z przedszkola U cioci Ewy z utworem Kolędnicy-Wędrownicy. Natomiast drugie miejsce należało do Amelii Rowińskiej, która przypomniała kolędę Przybieżeli do Betlejem.
Wysoki poziom artystyczny zaprezentowały zespoły mieszane. Zwłaszcza instrumentalno- wokalny występ Zespołu Artystycznego GOK, który zgarnął pierwszą nagrodę za utwór Jacka Kaczmarskiego Kolęda barokowa. Statuetkę za drugie miejsce zdobyli Góreccy Górale i ich Życzenia, a Chór Cyganka z polską wersją angielskiej kolędy God Rest Ye Merry, Gentlemen zajął trzecią lokatę.

Po przerwie wystąpili soliści z klas I-III. I tutaj na najwyższy laur zasłużyła Zuzanna Gańko z SP w Cygance, która wyśpiewała pastorałkę Była noc, ciemna noc. Drugie miejsce ex aequo zajęli uczniowie dębskiej podstawówki – Mikołaj Nejbauer za Kto wie, czy za rogiem oraz Maciej Abramowski z utworem Za kominem świerszczyk spał. Wyróżnione zostały natomiast Laura Bajera i Julita Chomka.
Wśród zespołów bezkonkurencyjne okazały się Świetliki z SP w Dębem Wielkim. Roztańczona Pastorałka od serca do ucha zapewniła im pierwsze miejsce, a za nimi znalazły się Kornelia Książek i Julita Chomka, które wygrały i wyśpiewały kolędę Dzisiaj w Betlejem.

Ostatnią grupę występujących stanowili uczniowie klas IV-VI. Pośród solistów najbardziej urzekła jurorów Agata Szefler, która nie tylko jako jedyna zaśpiewała w obcym języku, ale do niemieckiej pieśni O tannenbaum przygrywała sobie na ukulele. Druga Aleksandra Kielczyk śpiewała Zaśnij Dziecino, a trzecia Karolina Owczarz Gdy śliczna panna.
W kategorii zespołów zwyciężyły Góreckie Góralki, które zaprezentowały melancholijną wersję Pastorałki od serca do ucha. Za nimi znalazł się duet Alicja Mikita – Bartosz Jackiewicz z utworem Złota Jerozolima, a trzecią nagrodę otrzymały Julia Szewczak i Karolina Przędzik, które nie pierwszy raz tego dnia zastanawiały się, czy za rogiem nie stoi anioł z Bogiem.

Kolędowy konkurs w Chrośli zakończył się postanowieniem, że przyszłoroczna edycja musi być bliżej świąt. W pierwszych dniach stycznia klimat bożonarodzeniowych świąt jeszcze unosi się w powietrzu.

Numer: 5 (1165) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *