CegłówCegłów orszakowy

Piąty orszak trzech króli w Cegłowie wpasował się w utrwalone już tradycje. Spod kościołów parafialnych wielobarwny tłum powędrował w kierunku szkoły i hali sportowej, gdzie trzech mędrców złożyło dary Dzieciątku. Był to jednak dopiero początek świętowania z nutą charytatywnej pomocy…

Mędrcy z pomocą

Cegłów orszakowy / Mędrcy z pomocą

Orszak trzech króli w Cegłowie stał się już czymś naturalnym. Każdy z mieszkańców parafii i gminy wie, że w Święto Objawienia Pańskiego można przebrać się w kolorowy strój, czy po prostu założyć na głowę papierową koronę, i dołączyć do pochodu, który rozpocznie się zaraz po katolickich i mariawickich nabożeństwach.
W tym roku w rolę mędrców ze Wschodu wcielili się Radosław Chmielewski, Tadeusz Lempkowski i Michał Wadas. Podróżowali oni na grzbietach koni ze stadnin Rudnik i Wielgosówka. Tuż za królami wędrował tłum prowadzony przez proboszczów Grzegorza Dróżdża i Dariusza Cempurę,  którzy zachęcali do wyśpiewania najpiękniejszych polskich kolęd, a w czasie postoju przy gminnej bibliotece wyjaśniali symbolikę styczniowego święta oraz napisów, które umieszczamy na drzwiach naszych domów. Sami również wypisali je na ścianie GBP.

Po krótkim marszu wszyscy dotarli do hali sportowej, gdzie królowie przekazali swoje dary, a następnie zasiedli w pierwszych rzędach widowni. Na scenie pojawił się Tadeusz Lempkowski, który zachęcał do smakowania pysznych ciast i napojów, a także do wzięcia udziału w loterii na rzecz poszkodowanych mieszkańców Syrii. Zapowiedział też pierwszych artystów – Aleksandrę Kraszewską i Amelię Wiercioch, które dały krótki popis gry na flecie poprzecznym i pianinie. Do Cegłowa na zaproszenie ks. Dariusza Cempury przybył też chór im. Antoniego Kłosiewicza z warszawskiego Wawra. Zaprezentował on piękne, ale mało znane kolędy i pastorałki, jakich w skarbcu polskich pieśni religijnych nie brakuje.
W związku z orszakiem trwał także konkurs dla klas zespołu szkół w Cegłowie. Ta, która stawiła się najliczniej, mogła liczyć na dofinansowanie wycieczki w kwocie 1000 zł ufundowanej przez gminną komisję antyalkoholową. Pieniądze zgarnęła klasa 3B, która w 100-procentowym składzie wzięła udział w orszaku. Drugie miejsce zajęła 2C, a trzecie 2B. Uczniowie z rąk dyrektor Emilii Kowalczyk- Rumak odebrali pamiątkowe dyplomy.
Charytatywny wymiar miała licytacja oraz loteria fantowa na rzecz Fundacji Światełko Nadziej dla Syrii. Poprowadzili ją Elżbieta Rawska i Rafał Ratuski, którzy zachęcali do pomagania i nabywania cennych przedmiotów jak akcesoria sportowe i książki z autografami, obrazy czy vouchery. Po raz kolejny okazało się, że cegłowianie mają wielkie serca i chętnie wzięli udział w licytacji.

Świętowanie zakończyły jasełka wystawione przez uczniów ZS w Cegłowie. Młodzi artyści w nowoczesnej, ale nie pozbawionej tradycyjnych elementów formie przybliżyli tajemnice narodzenia i objawienia się światu Dzieciątka Jezus.

Numer: 1/2 (1161/1162) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *