Halinów seniorów

Halinów jest kolejną z gmin w powiecie mińskim, której władze postanowiły skorzystać ze środków rządowego programu Senior+. Dzięki temu udało się zmodernizować budynek przy dworku Skruda, który teraz posłuży jako klub seniora, czyli miejsce spotkań, zabawy czy odpoczynku dla osób w wieku powyżej 60 lat…

Klubowe początki

Halinów seniorów / Klubowe początki

Program Senior+ realizowany jest w ramach współpracy z urzędem wojewódzkim. Gmina Halinów zaczęła ją w 2018 roku, kiedy udało się pozyskać środki na modernizację budynku dawnej przydworkowej oranżerii, a później poczty. W ramach prac budowlanych przywrócono temu niewielkiemu pawilonowi dawny wygląd, jednocześnie dostosowując go do potrzeb nowo tworzonego klubu seniora.
Drugim krokiem w realizacji rządowego programu jest formalne utworzenie Klubu Senior+, który będzie nadzorowany przez kierownika halinowskiego MOPS-u. Radni miejscy przyjęli więc odpowiednią uchwałę, aby doprowadzić cały projekt do końca. A właściwie do początku, bo dopiero teraz klub podejmie właściwą działalność. Władze gminy mają nadzieję, że także w kolejnych latach uda się pozyskiwać środki, dzięki którym seniorzy zyskają możliwość podjęcia różnego rodzaju aktywności.
Burmistrz Adam Ciszkowski zaznaczał jednak, że współpraca z seniorami w gminie Halinów to nie żadna nowość. Gminne Centrum Kultury już od wielu lat organizuje dla nich spotkania czy wyjazdy, a teraz ta działalność ma zostać jeszcze poszerzona.

Sołtys Krzewiny Anna Jackiewicz przekonywała, że seniorzy mają jednak nieco inne potrzeby. W imieniu stowarzyszenia seniorów Jesienne marzenia prosiła przede wszystkim o większą salę, w której można by zorganizować spotkanie dla kilkudziesięciu osób. Budynek klubu seniora jest za mały, a idealne byłoby pomieszczenie w domu kultury, ale niestety nie jest jeszcze wykończone.
Burmistrz odpowiadał, że rozumie przedstawioną potrzebę. Kiedy sala w domu kultury zostanie ukończona, na pewno przed nikim nie będzie zamknięta na klucz. A na razie można korzystać z obiektów w Desnie, Michałowie, OSP w Długiej Kościelnej czy wielu innych.
Stanisław Dobosiewicz z Mrowisk pytał z kolei o pozycję MOPS-u w związku z utworzonym klubem. Dotychczasowa współpraca seniorów z Dariuszem Kowalczykiem z GCK układała się pomyślnie. Czy teraz w sprawie wyjazdów czy spotkań trzeba będzie zgłaszać się do kierownik Doroty Górskiej – pytał sołtys.
– To nie jest temat na posiedzenie rady miejskiej – odpowiadał burmistrz. Uspokajał też, że Dariusz Kowalczyk na pewno nie zostanie wyłączony z kontaktu z seniorami. MOPS i GCK będą działać w porozumieniu, a współpraca tych jednostek układa się pomyślnie, więc nie powinno być z tym żadnych problemów.

Numer: 49 (1157) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *