LatowiczLatowicz dożynkowy 2019

Święto plonów to właściwie jedyna impreza masowa na terenie latowickiej gminy. Siłą rzeczy to na niej skupia się największa uwaga mieszkańców, których oczekiwania są jednak na tyle różne, że coraz trudniej zaspokoić je w ramach jednego wydarzenia. W przyszłości planują więc organizację dwóch imprez, ale na razie trzeba pogodzić tradycję i nowoczesność, stylistykę ludową i disco-polową…

Kłośne przyśpiewki

Latowicz dożynkowy 2019 / Kłośne przyśpiewki

W Latowiczu – jako najbardziej rolniczej ze wszystkich gmin powiatu mińskiego – przykłada się ogromną wagę do dożynek. Tutaj rzeczywiście są one zwieńczeniem trudów pracy na roli, a nie tylko pustą tradycją. Latowiczanie starają się kultywować dziedzictwo swoich ojców i dziadów. Splatają  więc imponujące dożynkowe wieńce, pieką ogromne bochny chleba i przygotowują humorystyczne przyśpiewki, którymi podsumowują wydarzenia minionego roku.
Dożynki to przede wszystkim dziękczynienie Bogu za plony. Dlatego właściwym początkiem święta musiała być Msza św. celebrowana przez Bogusława Wnuka, proboszcza latowickiej parafii. Z kościoła wyszedł barwny korowód ze starostami dożynkowymi na czele – Anną Kielak i  Tadeuszem Gręziakiem z Kamionki. Wieńce i kosze stanęły pod sceną, a delegacje wszystkich wsi złożyły na ręce wójta Bogdana Świątka-Górskiego chleby upieczone z tegorocznych zbóż. Latowicki włodarz obiecał dzielić nimi sprawiedliwie i zaraz ruszył między mieszkańców, by to  uczynić.

W tym roku latowickie dożynki poprowadził Tadeusz Lempkowski z cegłowskiej Kulturoteki. Z właściwą sobie swobodą zapowiadał kolejne  wydarzenia z bogatego programu niedzielnej imprezy. Szczególne miejsce zajęły w nim odznaczenia związane z rolnictwem. I tak przedstawiciele KRUS nagrodzili uczestników konkursu na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie. Zwyciężył Tomasz Zawadka, drugi był Marcin Bogusz, a trzeci Sławomir Sabak. Natomiast poseł Daniel Milewski wręczył Odznaki Honorowe Zasłużony dla Rolnictwa, które trafiły do: Urszuli i Marka Nocków, Tomasza Cieślaka, Małgorzaty i Sławomira Sabaków, Anety i Marcina Zawadków oraz Teresy Świątek. Nie mogło zabraknąć też corocznego uhonorowania największych dostawców mleka dla OSM Garwolin. Byli to kolejno Aneta i Marcin Zawadkowie z Transboru, Łukasz Sabak z Wężyczyna oraz Urszula i Marek Nockowie z Transboru.

Pierwszą część dożynek zdominował rodzimy folklor. Zanim jednak wystąpiły zespoły ludowe z Lalin, Iwowego, Wężyczyna, Redzyńskiego, Latowicza i Kamionki, swój nieprzeciętny talent wokalny zaprezentowała absolwentka latowickiej szkoły Angelika Wronowska. W taneczny nastrój wprowadziła zebranych staropolska biesiada, góralska zabawa oraz koncert w klimacie ABBA. Po nim przyszedł czas na disco-polo w wykonaniu zespołów News, Miły Pan oraz Jorrgus. Zabawa trwała do późna, a zachęcał do niej także wyjątkowo ciepły wieczór. Być może jeden z ostatnich tego  lata.

Numer: 34/35 (1142/1143) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *