Powiat mińskiMajątki władzy lokalnej /1/

Składanie oświadczeń majątkowych to dla samorządowców zazwyczaj nieprzyjemna konieczność. Przelewanie na papier informacji o swojej  zamożności bądź biedzie jest jednak nieodłącznym składnikiem pełnienia ważnych funkcji publicznych. Dlatego jak co roku wójtowie,  burmistrzowie oraz starosta powiatu mińskiego złożyli wykaz swojego majątku, z których wynika, że mają w sumie ponad 11 milionów złotych...

Szczyty Siennicy

Majątki władzy lokalnej /1/ / Szczyty Siennicy

Wójtowie i burmistrzowie w oświadczeniach przedstawili stan swego majątku na koniec minionego roku. Wśród nich nie mogło zabraknąć także trójki nowych włodarzy, z których tylko Stanisław Duszczyk z Siennicy nie miał jeszcze okazji publicznie pochwalić się swoją zamożnością. Arkadiusz Czyżewski z Kałuszyna i Kinga Sosińska ze Stanisławowa z racji pełnionych wcześniej funkcji – sekretarza i księgowej  – regularnie składali oświadczenia majątkowe

Jak zwykle największe sumy odnoszą się do wartości nieruchomości. Co ciekawe, pomimo wyborczej zmiany, w tym względzie tak samo jak poprzednio przoduje wójt gminy Siennica. Stanisław Duszczyk jest nawet zamożniejszy do Grzegorza Zielińskiego, posiadając dom i gospodarstwo warte po pół miliona, a także drugi dom o wartości 150 tys. zł. U Janusza Piechoskiego z mińskiej gminy nic się nie zmieniło i nadal ma on m.in. trzy domy i gospodarstwo – wszystko warte 840 tys. zł. Nadal ostatnie lokaty w naszej tabeli okupują Adam Ciszkowski z Halinowa i Bogdan Świątek-Górski z Latowicza, choć ten pierwszy dołożył do swego majątku nieruchomość – działkę z domkiem letniskowym. Warto dodać, że Kinga Sosińska i Arkadiusz Czyżewski napisali, że są właścicielami domów, a także części mieszkań.

Drugi element stanowiący o bogactwie to zarobki. Większość włodarzy nie poprzestaje na pensji wypłacanej za pracę w urzędzie. Adam Ciszkowski zarabia najlepiej w tym gronie. Jest to zasługą zasiadania w radach nadzorczych dwóch firm, co daje mu roczny dochód ponad 50 tys. zł. Także starosta Antoni Tarczyński czerpie zyski z zasiadania w radzie nadzorczej. Natomiast Marcin Uchman z Cegłowa, Hanna Wocial  z Jakubowa, Bogdan Świątek-Górski oraz Stanisław Duszczyk zarabiają na prowadzeniu gospodarstwa.

Wysokości kwot na kontach mówią same za siebie, ale temat pojazdów trzeba rozszerzyć. Wydaje się, że najdroższy samochód ma Stanisław Duszczyk, ale przytoczona liczba dotyczy nie tylko Mazdy 6 z 2007 r., ale również dwóch traktorów i maszyn rolniczych. Właścicielem najdroższego auta jest Dariusz Jaszczuk z Mrozów, który w minionym roku Passata CC z 2008 r. zamienił na Volkswagena Tiguan z 2016 r. Aż czworo naszych włodarzy wcale nie ma pojazdu lub jego wartość nie przekracza 10 tys. zł.

Dochodzimy wreszcie do długów. Najwyższy ma Krzysztof Kalinowski z Dębego Wielkiego, ale od lat podaje on tę samą kwotę. Na d rugim m iejscu jest Marcin Jakubowski z Mińska, który ma kredyt w Euro, a zaraz za nim Marcin Uchman z długiem we frankach szwajcarskich.  Ponad 200 tys. zł do spłaty mają też Kinga Sosińska i Adam Ciszkowski. Zobowiązań pozbył się natomiast Tadeusz Gałązka z Dobrego.

Numer: 30/31 (1138/1139) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *