CegłówCegłów nauki i kultury

XV Festiwal Nauki i Kultury w Cegłowie był rzeczywiście wielkim wydarzeniem. Czterodniowa impreza oferowała moc atrakcji, a wszystkie pod hasłem Nauka może być fajna!. Udowadniali to nie tylko cegłowscy nauczyciele, ale też zaproszeni goście, którzy z eksperymentów naukowych potrafili zrobić prawdziwe widowisko…

Eksperymenty zachęty

Cegłów nauki i kultury / Eksperymenty zachęty

Organizatorem festiwalu był jak zwykle zespół szkół w Cegłowie. To właśnie w murach tej placówki, a także na terenach przyległych miało miejsce  większość festiwalowych wydarzeń. Jednak nie wszystkie, bo w pierwszym dniu uczniowie z klas I-III udali się do cegłowskiej biblioteki, by wziąć udział w warsztatach pod nazwą W kraju Polan.

Drugiego dnia festiwalu nauka zawitała do cegłowskiej szkoły już w pełni. Przygotowano liczne atrakcje, a prawdziwym hitem okazała się wizyta  Tomasza Pałasza, „szalonego naukowca”, który już po raz drugi ze swoimi pokazami zawitał do Cegłowa. Po obfitującym w efektowne eksperymenty  widowisku uczniowie rozeszli się, by wziąć udział w wybranych warsztatach. Paleta aktywności była spora, bo zaczynała się techniką ebru w malarstwie, matematyką w słońcu, zumbą czy zajęciami teatralnymi, a dalej było jeszcze ciekawiej. Centrum Naukowo-Edukacyjne FULLEREN poprowadziło uczniów  tropem witaminy C i magicznych warzyw, a Grupa Zaelektryzowani udowadniała, że fizyka wszędzie styka. Była też żywa lekcja biologii o gadach, wspólne robienie mydełek, a nawet zajęcia z architektury.

Trzeciego dnia imprezy organizatorzy i uczestnicy byli z matematyką na Ty. Po raz szósty gościli osoby liczące na japońskim liczydle. W VI  Mistrzostwach Polski w obliczeniach na sorobanie wzięło udział 30 osób, które współzawodniczyły w dwóch kategoriach. Wśród maluchów zwyciężyła  Maria Mudant, zaś w rywalizacji open najlepsza okazała się Zuzanna Łuka.

Podsumowaniem i jednocześnie momentem kulminacyjnym festiwalu był niedzielny piknik na szkolnym boisku. Wiele działo się na pokaźnej scenie,  ale także poza nią, ponieważ nie brakowało budzących zainteresowanie stoisk. Przygotowano m.in. warsztaty plastyczno-techniczne, chemiczne i muzyczne, sudoku i inne łamigłówki matematyczne, gry językowe, bananowy fortepian czy plenerową bitwę pod Grunwaldem. Cały czas rozlosowywano też cenne nagrody w loterii.
Na scenie i obok niej zabawiał zebranych Tomasz Pałasz. Nie tylko prezentował, ale również pozwalał na udział w swoich pokazach, w których nie  zabrakło dymu i wybuchów oraz zabawy w oszukiwanie zmysłów. Jego występy przerywane były tanecznymi i wokalnymi występami podopiecznych cegłowskiego przedszkola i szkoły.

Pomimo lejącego się z nieba żaru piknik przyciągnął wielu miłośników nauki. Według zamierzeń organizatorów udało się połączyć pokolenia i rodziny,  rozbudzając ciekawość świata.

Numer: 26/27 (1134/1135) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *