Wielgolas inwestycji

W burzowo-deszczowe popołudnie, przy udziale znamienitych gości przecięto wstęgę przed obiektem, który ma spełniać niezwykle ważną rolę w rozwoju lokalnej społeczności. Mowa o samorządowym żłobku w Wielgolesie, który jest pierwszą tego typu placówką na terenie gminy Latowicz. Dzięki niemu rodzice z okolicznych miejscowości będą mogli oddać się aktywności zawodowej, zostawiając swoje pociechy w najlepszych rękach…

Żłobek na dorobek

Historia powstania żłobka w Wielgolesie nie jest długa. Prace budowlane ruszyły w kwietniu minionego roku, a już jesienią obiekt był gotowy. Pod koniec listopada uzyskano wszelkie potrzebne dokumenty odbioru, w grudniu rozpoczęto zakupy wyposażenia, w styczniu wybrano dyrektor, którą została Katarzyna Kaczorowska, a w lutym żłobek rozpoczął swoją pracę. Natomiast w maju przyszedł czas na oficjalne otwarcie.

To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia z rządowego programu Maluch+, w ramach którego gmina uzyskała 800 tys. zł dofinansowania. Jak podkreślał, wójt Bogdan Świątek-Górski, bez tych pieniędzy samorząd Latowicza nie byłby w stanie udźwignąć inwestycji wartej ponad 1,7 mln zł.

Do wielgoleskiego żłobka zapisało się na razie 22 dzieci, ale dyrekcja oraz władze samorządowe chcą osiągnąć liczbę przynajmniej 30 podopiecznych. Zapotrzebowanie na taką liczbę miejsc wykazała ankieta, którą wśród lokalnej społeczności przeprowadzono jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Jednak docelowo obiekt może przyjąć nawet 40 maluchów.

Położenie, a także preferowanie mieszkańców gminy Latowicz mają być atutem żłobka. Leży on bowiem w miejscu, przez które wiele osób przejeżdża w drodze do pracy w Mińsku czy Warszawie. Dzięki temu mogą oni przy okazji zostawić dziecko w żłobku, a później je odebrać. Lokalne władze liczą więc na aktywizację zawodową młodych rodziców z gminy Latowicz, a także przyciągnięcie nowych mieszkańców.

Na przebieg uroczystości otwarcia żłobka miała wpływ pogoda. Jeszcze przed deszczem liczne grono zaproszonych z poseł Teresą Wargocką, wicemarszałek województwa Janiną Orzełowską i wicewojewodą Sylwestrem Dąbrowskim dokonało uroczystego przecięcia wstęgi. Proboszczowie z Wielgolasu i Latowicza, Dariusz Franczak i Bogusław Wnuk, dokonali poświęcenia obiektu, który zaraz został otwarty dla zwiedzających. Po odwiedzeniu kolorowych pomieszczeń goście wrócili na zewnątrz, ale po chwili zaczął padać rzęsty deszcz i pozostała część przemówień miała już miejsce w żłobkowym korytarzu.

Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych gratulowali tak udanej i potrzebnej inwestycji. Obdarowali nowo powstały obiekt licznymi podarunkami, by maluchy poczuły się w nim jak u siebie. Przed przejazdem do pobliskiej remizy OSP, gdzie przygotowano poczęstunek, zdążyła dojechać do żłobka jeszcze senator Maria Koc, która również zostawiła maluchom i ich opiekunom potrzebne podarunki.

Numer: 22 (1130) 2019 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *