DobreDobre muzealne

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem miało miejsce w zeszłym roku, ale przed władzami gminy stało wtedy jeszcze  jedno zadanie. W osobnym miejscu chcieli uczcić postać Jana Zycha, wieloletniego kierownika dobrzańskiej szkoły i inicjatora powstania muzeum. Teraz to się udało, a efekty prac mogli podziwiać radni i sołtysi…

Izba w podzięce

Nowa siedziba Muzeum Konstantego Laszczki przy ul. Kościuszki była gotowa już ponad rok temu. Jednak władze zwlekały z oficjalnym otwarciem do października, by w godny sposób uczcić tak ważne wydarzenie. Wszystko udało się znakomicie i można było przejść do kolejnego etapu prac.
W drugiej części budynku dawnej szkoły powszechnej wyeksponowano część prac Konstantego Laszczki. Obok – za oszkloną ścianą – urządzono izbę pamięci Jana Zycha. Dawny kierownik dobrzańskiej szkoły i inicjator powstania muzeum mieszkał właśnie w tym pomieszczeniu. Zostało nawet kilka oryginalnych mebli – kredens, biurko, krzesła, fotel – które po odrestaurowaniu wyeksponowano już w  nowym otoczeniu. Pojawił się także nowy element – pianino, które władze gminy nieodpłatnie pozyskały z Łasku w województwie łódzkim. Instrument idealnie wkomponował się w przestrzeń, a wicewójt Piotr Chmielewski udowodnił, że można na nim zagrać, choć przydałoby się strojenie. A wtedy będzie można już nawet koncertować.
Izba jest także poświęcona pamięci pozostałych członków komitetu społecznego utworzenia muzeum. To właśnie tam znajdą się archiwalia związane m.in. z Janem Zychem, Stefanem Sadowskim, Sabiną i Walentym Pisarczykami, Agnieszką Łyziak, Janem Adamcem, Czesławą Rawską czy Hieronimem Rawskim, którzy doprowadzili do tego, że 1971 r. w Dobrem powstało Społeczne
Muzeum Konstantego Laszczki.
Muzeum potrzebuje jeszcze kilku zakupów, by stać się w pełni funkcjonalne. Niezbędne są nowe gabloty, a także meble, by w budynku można urządzać zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. To jednak już tylko kwestia czasu. A potem czeka nas kolejne otwarcie…

Renowacja budynku stojącego w pobliżu urzędu gminy ma znaczenie nie tylko kulturalne. Dzięki przeprowadzonym pracom obiekt, który dotychczas szpecił centrum Dobrego, może być teraz jego wizytówką. Zadbano także o otoczenie budynku, urządzając miejsca parkingowe.
Teraz władze gminy z wójtem Tadeusz Gałązką na czele chciałyby zająć się drugim budynkiem – dawnym urzędem gminy, który również nie dostarcza pozytywnych doznań estetycznych. Mają nadzieję, że pomimo problemów uda się przeprowadzić niezbędne prace.

Numer: 20 (1128) 2019   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *