Latowicz zmian

W gminie Latowicz doszło do znaczących zmian personalnych na ważnych stanowiskach publicznych. Efektem tego był wyjątkowo uroczysty wstęp do kwietniowej sesji rady gminy, podczas którego wójt Bogdan Świątek-Górski podsumował wybory sołeckie, a także pożegnał odchodzącą na  emeryturę Romę Piłatkowską – dyrektor szkoły w Wielgolesie. To jednak nie wszystkie ważne zmiany personalne…

Rozstania odnowy

Pierwszym punktem było podsumowanie serii wyborów sołeckich. Wszędzie udało się wyłonić reprezentantów lokalnych społeczności, których wójt teraz powitał na posiedzeniu. Aż ośmioro pośród 20 sołtysów zakończyło publiczną służbę, ustępując miejsca swoim następcom.
Dla odchodzących przygotowano pamiątkowe statuetki oraz upominki. Otrzymali je: Elżbieta Bątruk z Gołychłąk, Jolanta Jaworska z Latowicza, Irena Szaniawska z Redzyńskiego, Radosław Świątkowski ze Strachomina, Tomasz Dzięcioł z Transboru, Jadwiga Sęk z Wielgolasu, Teodora Jaroń z Chyżyn oraz Marian Fijołek z Dąbrówki, który jest rekordzistą w tym gronie, ponieważ swoją funkcję pełnił nieprzerwanie od 1984 r.
Nowe grono latowickich sołtysów jest jeszcze bardziej zdominowane przez kobiety od poprzedniego. Jednak wcześniej także to panie były w większości. Teraz stanowią one aż 75% dwudziestoosobowej grupy. Zwycięsko z lokalnych wyborów wyszli: Krystyna Dąbrowska z Borówka,  Agnieszka Krupa z Bud Wielgoleskich, Waldemar Jaworski z Budzisk, Wioleta Grzegrzółka z Chyżyn, Beata Rudzka z Dąbrówki, Jadwiga  Duszyńska z Dębego Małego, Kazimierz Sekuła z Generałowa, Beata Mikos z Gołychłąk, Tadeusz Gręziak z Kamionki, Jadwiga Dzięcioł z Oleksianki, Dorota Łodyga z Redzyńskiego, Mirosław Podobas ze Stawku, Magdalena Szewczuk z Transboru, Witold Kłos z Walisk, Lilla Sabak z Wężyczyna, Agnieszka Proczka z Wielgolasu oraz Elżbieta Belkiewicz, Zofia Wardzyńska i Katarzyna Szostak z trzech rejonów Latowicza.

Nie bez wzruszenia pożegnano Romę Piłatkowską. Kierowała szkołą w Wielgolesie blisko trzydzieści lat, sprawiając, że trudno dziś wyobrazić sobie bez niej tę placówkę. Mówił o tym wójt Świątek-Górski, dodając, że wymienienie wszystkich zasług dyrektor Piłatkowskiej zajęłoby zbyt wiele czasu. Dlatego ograniczył się do spraw najważniejszych, uwypuklając zwłaszcza projekty międzynarodowe, które placówka w Wielgolesie realizowała z inicjatywy dyrektor.
Był pożegnalny tort, łzy wzruszenia i wreszcie potwierdzenie decyzji. Od maja Roma Piłatkowska nie kieruje już szkołą w Wielgolesie. Do końca roku szkolnego jej obowiązki przejęła zastępczyni Mariola Mucha, a w konkursie zostanie wyłoniony nowy dyrektor.

To nie koniec nowości. Wójt Świątek-Górski mimochodem wspomniał też, że stworzył nowe stanowisko w urzędzie – zastępcy wójta. Do tego czasu Latowicz był jedyną gminą w powiecie mińskim, w której takiej funkcji nie było.
Zastępcą wójta został Arkadiusz Reda. Dotychczas pracował w urzędzie gminy, więc jest dobrze zaznajomiony z lokalnymi sprawami. Jak mówił jego pryncypał, atutem nowego wicewójta jest młodość, a także chęć do poszerzania swoich umiejętności i wiedzy. Zajmie się on przede wszystkim sprawami bieżącymi oraz budowaniem pozytywnego wizerunku gminy. Pozwoli to wójtowi skupić się na inwestycjach.

Numer: 20 (1128) 2019 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *