Powiat wydawniczy

W niedawnym czasie ukazały się dwie cenne publikacje książkowe dotyczące historii i teraźniejszości powiatu mińskiego. Pierwsza to Strażacy powiatu mińskiego, którą wydało LGD Ziemi Mińskiej. Natomiast tytuł drugiej – wydanej przez Fotopię – brzmi Jędrzejów Nowy i Stary…   

Jędrzejów i strażacy

Powiat wydawniczy / Jędrzejów i strażacy

Książka na temat strażaków zawiera kompleksowe omówienie historii i współczesności wszystkich 93 jednostek OSP, jakie działają na terenie powiatu mińskiego. Nie brakuje również informacji na temat komendy powiatowej PSP.

Janusz Kuligowski, pod którego redakcją powstała publikacja, jest autorem rozdziału na temat historii straży pożarnych i ochrony przeciwpożarowej w powiecie mińskim do końca XIX w. Pozostałe teksty wyszły spod piór bardzo wielu autorów związanych z poszczególnymi jednostkami OSP, m.in. Zdzisława Ćmocha, Bogdana Kucia czy Krzysztofa Mościckiego.

Dużym atutem książki są również zdjęcia – te współczesne, jak i te historyczne. Ukazują one druhów w najbardziej wzniosłych chwilach – podczas strażackich uroczystości, świąt państwowych i kościelnych, ale także podczas zawodów sportowo- pożarniczych, zabaw czy codziennej pracy.

Publikacja o Jędrzejowie ściśle związana jest z jubileuszami. Z inicjatywy wójta gminy Jakubów, prezesa OSP i dyrektora szkoły w Jędrzejowie Nowym uczczono tą książką 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecie powstania miejscowej szkoły i 90-lecie powołania OSP.

Dawniejsze dzieje dwóch wsi w profesjonalny sposób omówił dr Andrzej Nowik, natomiast Stanisław Czajka zajął się XX wiekiem. Urszula Grabowska opowiedziała o żydowskich mieszkańcach Jędrzejowa, zaś prezes OSP Wojciech Wąsowski przybliżył dzieje nie tylko jędrzejowskich druhów, ale również społeczności mariawickiej. Nie mogło zabraknąć też bogatej historii szkoły w Jędrzejowie, którą przedstawiła dyrektor Edyta Karczewska-Brzost wraz z nauczycielami.

Na potrzeby wydania książki pozyskano wiele cennych fotografii. Pochodzą one z archiwów OSP i szkoły, ale przede wszystkim z prywatnych zbiorów obecnych i byłych mieszkańców Jędrzejowa Nowego i Starego, ukazując codzienność życia na mazowieckiej wsi w XIX i XX wieku.

Obie książki są wyjątkowe. Zarówno całościowe opracowania na temat OSP w powiatach, jak i naukowe publikacje na temat niedużych wsi należą do rzadkości. Stanowią więc dobry przykład dla innych, którzy chcieliby się podjąć utrwalenia historii w postaci solidnej publikacji.

Numer: 16/17 (1124/1125) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

Dodano dnia: 2019-08-21 godz. 13:13 :: przez: michal

Dzien dobry, gdzie można kupić książkę Strażacy powiatu mińskiego wydana przez LGD Ziemi mińskiej? Dziekuje Michal

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *