Gminy budżetowe – bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochrony pożarowej nie należy do podstawowych zadań samorządów gminnych. Kluczowe w tym względzie jest jednak wspieranie jednostek OSP, które bez tej pomocy nie mogłyby należycie, a nawet w ogóle  pełnić swojej służby...

Parcie na wsparcie

Wydatki na bezpieczeństwo gmin i miast powiatu mińskiego składają się z kilku celów. Jednym z nich jest wsparcie policji. Całkowicie opcjonalne, ale tradycją już się stało, że samorządy co roku przeznaczają pewną kwotę – zazwyczaj nie przekraczającą 10 tys. zł – na zakup policyjnych wozów przez komendę powiatową w Mińsku Mazowieckim. Jedynie Kałuszyn oraz Mińsk miejski i wiejski nie przeznaczyły w tegorocznym planie budżetowym żadnych pieniędzy dla policji.

Utrzymują także straże gminne i miejskie. Tych pierwszych w powiecie nie ma, a spośród miast tylko Mińsk i Sulejówek ponoszą koszty funkcjonowania takich służb mundurowych. Pierwszy wydaje ponad 1,3 mln zł, a drugi ponad 400 tys., co stanowi zasadniczą część wydatków na bezpieczeństwo. Co ciekawe oba te samorządy zaplanowały inwestycje związane ze strażami miejskimi w postaci instalacji monitoringu miejskiego. W Mińsku jego rozbudowa ma kosztować 59 tys., a w Sulejówku 100 tys. zł.

Dla pozostałych samorządów najważniejsze są wydatki na OSP. W powiecie mińskim działają 93 jednostki, a najwięcej jest ich w gminach Mrozy i Latowicz – po 13. Poza swoją podstawową funkcją pełnią one różnorakie role, służąc lokalnej społeczności. Dlatego władze samorządowe, w których składzie zazwyczaj są druhowie, nie stronią od wspierania OSP.

W tym roku największą inwestycją w straż jest budowa nowej remizy w Cegłowie. To będzie nie tylko siedziba OSP, ale także Centrum Organizacji Pozarządowych. Wszystko ma kosztować cegłowską gminę ponad 2,6 mln zł, a w roku bieżącym – 1 966 265 zł.

Władze lokalne wsparły też część jednostek straży w pozyskaniu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W Dębem przeznaczono na ten cel 200 tys. zł, w Kałuszynie 100 tys. zł, a w mińskiej gminie 270 tys. zł. Ze wsparcia cieszą się miedzy innymi druhowie z Sinołęki i Zamienia.

Na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy remiz mogą liczyć druhowie ze Stanisławowa, Kamionki i Małej Wsi. Natomiast wsparcie sprzętowe zapewnia gmina Halinów, zaś Latowicz wesprze rozbudowę systemu łączności dla jednostek w Latowiczu i Redzyńskiem.

Największym wkładem w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gmin jest więc wspieranie OSP. Wójtowie i burmistrzowie zdają sobie z tego sprawę i często ulegają prośbom strażackich ochotników.

Numer: 11 (1119) 2019 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *