Siennica seniorów

Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić – właśnie takie motto zaproponował wójt gminy Siennica Stanisław Duszczyk dla nowo powstałego klubu Senior+. Teraz mieszkańcom gminy starość już nie grozi, bo mają gdzie się bawić i aktywnie spędzać wolny czas...

Nowości starości

Siennica seniorów / Nowości starości

Klub Senior+ działa już od grudnia minionego roku, ale właśnie teraz przyszedł czas na jego oficjalne otwarcie. To sukces wielu osób, zwłaszcza poprzednich władz gminy – wójta Grzegorza Zielińskiego i skarbnik Danuty Zwierz. Natomiast za rodziców chrzestnych całego przedsięwzięcia zostali uznani kierownik GOPS Monika Wilk i były wicewójt Tomasz Gójski. To oni, zarażeni ideą powstania klubu, włożyli najwięcej serca w jej urzeczywistnienie.

Budynek klubu został przygotowany w szybkim tempie, choć łatwo nie było. Zaadaptowany na ten cel z pomocą środków wojewódzkich zabytkowy obiekt na terenie zespołu szkół wymagał dużego nakładu pracy, a władze gminy miały problem z wyłonieniem odpowiedniego wykonawcy. Jednak pod czujnym okiem Tomasza Gójskiego wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i tuż przed bożonarodzeniowymi świętami rozpoczęto rekrutację pierwszych 20 uczestników klubu.

Oferta skierowana jest do nieaktywnych zawodowo i przynajmniej 60-letnich mieszkańców gminy Siennica, którzy chcą żyć w sposób aktywny i twórczy. Klub zapewnia im szeroki zakres aktywności w ramach 6-godzinnych zajęć przez 5 dni w tygodniu. Czekają na nich m.in. zajęcia ruchowe, edukacyjne, warsztaty kulinarne, artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz szeroki wachlarz aktywności integracyjnych.

Już teraz wiadomo, że pomysł powołania klubu okazał się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym fakt, że seniorzy bardzo szybko zadomowili się w nowym obiekcie. Mają tam do swojej dyspozycji przestronną szatnię, kuchnię, salkę do ćwiczeń, pokój z telewizorem i stanowiskiem komputerowym oraz salę spotkań. Korzystają także z malowniczo położonego parku, a bliskość szkoły czyni z tego miejsca istny tygiel międzypokoleniowy, który w przyszłości na pewno zaowocuje ciekawymi inicjatywami.

To właśnie w zespole szkół miała miejsce zasadnicza część uroczystości otwarcia. W budynku klubu – ze względu na ograniczoną powierzchnię i licznie przybyłych gości – jedynie symbolicznie przekazano klucze, a siennicki proboszcz Marek Kasprzak poświęcił obiekt.

Podczas części artystycznej seniorzy zaprezentowali pierwsze efekty swoich zajęć. Pod kierunkiem Moniki Pszkit ćwiczą swoje umiejętności wokalne, których właśnie teraz dali pokaz. Sprawdzili się zarówno w repertuarze ludowym, klasycznym, jak i popularnym.

Młodzież z zespołu szkół także przygotowała coś dla seniorów. To utrzymany w żartobliwej konwencji zestaw piosenek i skeczy na temat życia seniora, który wieńczył wokalno-instrumentalny duet dyrektor Agnieszki Gańko i nauczyciela Jakuba Maguzy. Wcześniej w znakomitym monologu Adrian Broda zachwalał uroki siennickiej szkoły.

Był Tłusty Czwartek, więc nie mogło obyć się bez pączków i faworków – oczywiście przygotowanych przez klubowiczów. Wójt Stanisław Duszczyk i kierownik Monika Wilk zachęcali do ich skosztowania, a później także do zwiedzania klubu oraz szkoły.

Numer: 10 (1118) 2019   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *