WiązownaPoręby rocznicowe

Poręby to niewielka wieś w gminie Wiązowna. Jeszcze do niedawna tylko nieliczni wiedzieli, że w jej okolicy rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego. Wszystko zmieniło się w 2016 roku, gdy po raz pierwszy urządzono rocznicowe uroczystości. Od tamtej pory z roku na rok nabierają one większego splendoru...

Powstańcy na szlaku

Poręby rocznicowe / Powstańcy na szlaku

Potyczka zbrojna w okolicach Porąb miała miejsce 3 marca 1863 roku. Oddział powstańczy powiatu stanisławowskiego pod dowództwem pułkownika Ziemomysła Kuczyka, wycofując się spod Rudy, starł się z wojskami rosyjskimi. Polacy w sile około 250 piechurów i 60 jeźdźców odparli przeważających liczebnie wrogów i wycofali się w okolice rzeki Świder.

Dokładnie 156 lat później pasjonaci lokalnej historii już po raz drugi postanowili przejść szlakiem powstańców. Tym razem w ramach obchodzonego Dnia Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego. Mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz oraz grupy rekonstrukcji historycznej spotkali się w niedzielne przedpołudnie w Porębach. Przy kapliczce złożono kwiaty, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową i przypomniano kulisy wspominanych wydarzeń.

Był to zaledwie pierwszy punkt obchodów. Następnym był marsz do Glinianki, udział we Mszy św. w zabytkowym kościele oraz krótka inscenizacja powstańczej potyczki, w której polski oddział rozgromił nielicznych Rosjan. Potem przyszedł czas na dyskusje z rekonstruktorami i wspólne zdjęcia. Kolejna okazja do spotkania nadarzyła się w Malcanowie, a później w Pęclinie. Powstańcza gawęda i ognisko umiliło wspólny czas. Zakończeniem powstańczej niedzieli było złożenie kwiatów i zniczy na mogile z 1863 r. w Wiązownie.

Marcowe uroczystości chyba na dobre wpiszą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy Wiązowna. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale również rekonstruktorów – jedna z grup przyjechała aż ze świętokrzyskiego Małogoszcza. Jednak największe uznanie należy się lokalnemu historykowi Pawłowi Ajdackiemu, który zainicjował porębskie obchody oraz członkom Projektu Historycznego Konspiracja z Tomaszem Żurawskim na czele, którzy uświetniają je swoją obecnością.

Numer: 10 (1118) 2019   Autor: Łukasz Kuć

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *