LatowiczLatowicz inwestycyjny

Budowa samorządowego żłobka w Wielgolesie to jedna z najważniejszych inwestycji gminy Latowicz w ostatnich latach. Teraz, gdy nowy budynek już stanął, trzeba określić zakres i sposób działania nowej instytucji, a także wybrać jej dyrektora. Jak się okazuje, wójt Bogdan Świątek-Górski nie może liczyć na pełne zaufanie radnych w tej sprawie…  

Nieufny żłobek

Latowicz inwestycyjny / Nieufny żłobek

Budynek żłobka można już podziwiać jadąc drogą wojewódzką 802. Bliskość przelotowej trasy to szczególnie istotny czynnik dla gminy, ponieważ oferta żłobka skierowana jest przede wszystkim do młodych rodziców, którzy zostawialiby dziecko w żłobku, jadąc do pracy. Jak mówił wójt Bogdan Świątek- Górski, dzięki temu matki z terenu gminy Latowicz będą mogły podjąć pracę lub do niej wrócić. Dotychczas nie miały takiej możliwości, albo korzystały ze żłobków w innych gminach, zwłaszcza w Siennicy. Wielgolas to najlepsza lokalizacja, ponieważ w drodze do pracy przejeżdża tamtędy więcej mieszkańców gminy niż np. przez Latowicz.

Władze zapowiadają szerszą akcję informacyjną, aby wieść o otwarciu nowej placówki dotarła do wszystkich zainteresowanych. Kiedy gmina wstępnie sprawdzała zapotrzebowanie na taką inwestycję, zgłoszono 33 dzieci. Ile faktycznie się zgłosi, tego jeszcze nie wiadomo, ale maksymalną liczbę miejsc ustalono na 40. Już niedługo zacznie się nabór wniosków, bo otwarcie żłobka zaplanowano na 1 lutego 2019 r. Do tego czasu zostaną załatwione wszelkie formalności z odbiorem budynku, a także zostanie wyznaczony dyrektor placówki.

Właśnie ta ostatnia kwestia wzbudziła małe zamieszanie podczas sesji. Radny Marcin Dzięcioł sugerował, aby w statucie żłobka wpisać, że wójt, owszem, wybiera dyrektora, ale w drodze konkursu. Chciał, żeby nie było niejasności w tej sprawie, pokazując mimochodem, że Bogdan Świątek-Górski nie może liczyć na zaufanie wszystkich radnych. Obecna na sali mecenas wyjaśniała, że taki zapis kłóci się z aktami nadrzędnymi, a poza tym wójt zaraz zadeklarował, że, nawet jeśli nie musi, to konkurs i tak przeprowadzi. Co zresztą już uczynił, bo stosowne ogłoszenia pojawiły się na gminnej witrynie internetowej. Nazwisko dyrektora placówki poznamy być może jeszcze przed nowym rokiem.

Zainteresowanie radnych wzbudziły też warunki naboru. Dyrektor GOPS Jolanta Muracka i wójt wyjaśniali, że pierwszeństwo mają dzieci z gminy Latowicz, ale optymistycznie byłoby zakładać, że tylko takie się zgłoszą, zwłaszcza na początku funkcjonowania żłobka. Stawka miesięczna wyniesie 250 zł, co, jak zapewniali uchwałodawcy, będzie ceną konkurencyjną w stosunku do sąsiednich placówek. Warto dodać, że za drugie i kolejne dziecko posłane do wielgoleskiego żłobka rodzice otrzymają 50-procentową zniżkę.

Na razie żłobek i jego otoczenie prezentują się bardzo surowo. W przyszłości jednak przy budynku powstać ma plac zabaw, a być może jeszcze inne obiekty. Sama inwestycja kosztowała ok. 1,7 mln zł, z czego 800 tys. zł wyniosło dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch+.

Władze gminy Latowicz mają nadzieję, że inwestycja poprawi wizerunek gminy i ułatwi życie jej mieszkańców. Oby tylko nie stała się zarzewiem kolejnych utarczek latowicko- wielgoleskich.

Numer: 51/52 (1107/1108) 2018   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *