Powiat mińskiParafie w statystykach

W październiku, jak każdej jesieni, przeprowadzono liczenie wiernych w parafiach rzymskokatolickich w całej Polsce. Diecezja warszawsko-praska opublikowała na swojej stronie wyniki, które wpisują się w ogólnopolską tendencję spadającej liczby wiernych w kościołach. Jednak dane nie są wcale takie jednoznaczne…  

Rekordy jakości

Parafie w statystykach / Rekordy jakości

Badania niedzielnych praktyk religijnych w Polsce, tzw. dominicantes i communicantes prowadzone są od 1980 r. Ich metodyka zakłada, że zostaną przeprowadzone w jedną ze zwykłych niedziel, kiedy w parafii nie ma żadnych świąt i uroczystości. Proboszczowie zobowiązani są wtedy do policzenia wiernych na wszystkich mszach w ciągu dnia, a także przyjmujących Komunię Świętą i wypełnienia odpowiedniego kwestionariusza. Największą wartością takich badań jest fakt, że dotyczą one wszystkich wiernych w całej Polsce, nie zaś tylko wybranej próby.

Czym są wspomniane dominicantes i communicantes? To wartości procentowe. Pierwsza z nich określa stosunek liczby obecnych w kościele do ogółu mieszkańców parafii, druga natomiast dotyczy stosunku przyjmujących Komunię Świętą do wszystkich uczestniczących we mszy. W niedzielę 21 października, kiedy przeprowadzono badanie w diecezji warszawsko-praskiej, wynik dominicantes wyniósł 28,9%, zaś communicantes – 48,9%, czyli praktycznie takie same jak rok wcześniej.

Warto sprawdzić, jak powyższe liczby mają się do parafii z terenu powiatu mińskiego. Trzeba tylko zastrzec, że granice jednostek administracyjnych nie pokrywają się z granicami parafii. Część miejscowości należy do wspólnot, których świątynia umiejscowiona jest poza granicami powiatu, a nawet poza granicami diecezji warszawsko- praskiej. Parafia Wiśniew, która swoim zasięgiem obejmuje liczne miejscowości w gminach Jakubów, Kałuszyn i Dobre, leży w diecezji siedleckiej. Warto też dodać, że liczenia nie przeprowadzono w mińskim kościele garnizonowym.

Jak się okazuje, w niedzielnych praktykach religijnych ciągle przoduje parafia w Grzebowilku. Według danych diecezjalnych, aż 71,3% mieszkańców uczestniczyło we mszy 21 października. To absolutny rekord diecezji, do którego następna w kolejce parafia w Choszczówce Stojeckiej (59,7%) ma dość daleko. Wśród najbardziej religijnych należy wymienić jeszcze parafian ze Starogrodu (55,5%), Bud Barcząckich (55,3%), Cegłowa (53,3%) i Wielgolasu (51,5%).

Która z parafii znajduje się na drugim biegunie religijności? To Dobre z 25-procentowym wynikiem. Niewiele lepsze są: Zamienie (27,2%), Jakubów (27,9%) i Okuniew (27,9%).

Również w przypadku communicantes w powiecie mińskim mamy parafię z najwyższym wynikiem w całej diecezji. Jest nią Pustelnik, gdzie w niedzielę statystyczną aż 82,4% obecnych w kościele przystąpiło do Komunii Świętej. W odróżnieniu od poprzedniego wskaźnika ten pokazuje grupę najbardziej zaangażowaną religijnie, ponieważ sama obecność w kościele może wynikać z różnych względów, natomiast uczestnictwo w Eucharystii jest oznaką autentycznej pobożności. Najmniejszy procent communicantes odnotowano natomiast w Długiej Kościelnej, gdzie tylko 35,1% obecnych przystąpiło do Komunii Świętej.

Tendencja spadającej liczby wiernych jest wyraźnie widoczna. Jednak razem z nią idzie w parze większa liczba osób przyjmujących Komunię Świętą. Wydaje się więc, że Kościół w Polsce, tracąc na ilości, zyskuje na jakości wiernych.

Numer: 51/52 (1107/1108) 2018   Autor: Łukasz Kuć

https://co-slychac.pl/pliki/banercs23.png


Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *