Siennica powyborcza

Zwycięzca bierze wszystko. To powiedzenie sprawdziło się w Siennicy, ale nie odnosi się do nowo wybranego wójta Stanisława Duszczyka, lecz przewodniczącego rady gminy Zenona Jurkowskiego. Jego komitet wyborczy „Sienniczanie” uzyskał 7 mandatów, zdobywając decydujący wpływ na gminną politykę…  

Sienniczanie na zmianie

Siennica powyborcza / Sienniczanie na zmianie

Pierwsze posiedzenie siennickiej rady gminy toczyło się w kameralnej atmosferze. Zabrakło sołtysów, więc za stołami zasiedli tylko radni, urzędnicy oraz przedstawiciele mediów. Obrady otworzył radny senior Aleksander Kot z Grzebowilka. Pogratulował zwycięstwa w wyborach, a po jego oficjalnym potwierdzeniu poprowadził ślubowanie radnych.

Zmieniła się prawie połowa składu rady gminy. Co ciekawe, spośród siedmiorga nowych samorządowców aż sześcioro startowało z komitetu „Sienniczanie”, a tylko jeden z PSL. Pierwsza grupa zdobyła w sumie 7 mandatów, a druga 6, więc do uzyskania większości potrzebne były rozmowy koalicyjne. Jak się okazało, Monika Soczewka z komitetu Nasza Gmina i Teresa Łojszczyk z PiS skłonne były porozumieć się z Zenonem Jurkowskim, co pokazało głosowanie na przewodniczącego.

Zgłosiło się dwoje kandydatów. Zenon Jurkowski to dotychczasowy przewodniczący, a Hanna Dąbrowska, która startowała z listy PSL, również jest doświadczonym samorządowcem. W tajnym głosowaniu wybrano Jurkowskiego stosunkiem głosów 9:6. Radni zadecydowali również, że trzy fotele wiceprzewodniczących zajmą – Monika Soczewka, Robert Broda i Aleksander Kot, co miało być ukłonem w stronę przedstawicieli wszystkich komitetów.

Nowa koalicja rządząca pokazała swoją siłę podczas wyborów członków i przewodniczących komisji. Zenon Jurkowski dyrygował radnymi podczas głosowań, sugerując, kto jest do przyjęcia, a kto powinien zostać utrącony. I tak najbardziej dostało się Hannie Dąbrowskiej i Markowi Soćko, dla których brakowało miejsc w kolejnych komisjach. „Sienniczanie” objęli też wszystkie funkcje przewodniczących. Komisją rewizyjną będzie kierował Bartłomiej Czajka, budżetową – Robert Broda, oświatową – Magdalena Wróblewska, a rozpatrującą skargi – Daniel Wawryniuk.

Nowy wójt nie będzie miał komfortu, czyli większości w radzie. Dlatego Stanisław Duszczyk, zaraz po złożeniu ślubowania, zachęcał, aby zapomnieć o partiach i komitetach i stworzyć jedną drużynę, która będzie grała dla dobra gminy Siennica. Komplementował też byłego wójta Grzegorza Zielińskiego, który zostawia gminę w dobrej kondycji i odchodzi niepokonany. Były włodarz odwdzięczył się upominkami dla radnych i nowego wójta. Mógł opuścić salę posiedzeń z zadowoleniem, nie bardzo już przejmując się personalnymi i frakcyjnymi starciami, do których doszło podczas głosowania w sprawie komisji.

Po tym, co się wydarzyło, zgodna współpraca wszystkich radnych na pewno będzie utrudniona. Usadzeni na końcu stołu i pokonani w głosowaniach radni PSL zostali skutecznie obezwładnieni.

Numer: 48 (1104) 2018   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *