CegłówCegłów niepodległościowy

W gminie Cegłów obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości trwały trzy dni. Organizatorzy zaproponowali mieszkańcom dawkę patriotyzmu w wydaniu sportowym, religijnym, kulturalnym, a nawet kulinarnym, wobec czego trudno było przejść obojętnie…

Maraton 100-lecia

Cegłów niepodległościowy / Maraton 100-lecia

Świętowanie 100-lecia Niepodległej zaczęli w piątek, 9 listopada w DPS Jedlina w Mieni. W oficjalnej części wójt Marcin Uchman wraz z nadleśniczym Piotrem Serafinem, a także przedstawiciele OSP złożyli wieńce przy pomniku Trzech Krzyży – miejscu pamięci żołnierzy powstania listopadowego, styczniowego, wojny 1920 r., a także ofiar zbrodni katyńskiej. W siedzibie DPS wystąpił zespół Zorza oraz uczniowie szkoły w Wiciejowie. Chętni mogli przyjrzeć się wystawie na temat Wincentego Witosa, jednego z niedocenianych ojców polskiej niepodległości.

Sobota była sportowa. Przed południem na leśną trasę wybiegli uczestnicy VII Cegłowskiego Biegu Niepodległości. Na wszystkich czekały pamiątkowe medale, a na najlepszych nagrody pieniężne i puchary. Zawody podsumowali ogniskiem z kiełbaskami, ale nie był to koniec sportowo-niepodległościowego dnia. Po południu w hali sportowej w Cegłowie zaczynał się maraton zumby, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, głównie pań.

Niedzielne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od Mszą św. w cegłowskich kościołach. Stamtąd liczna rzesza mieszkańców Cegłowa z władzami gminy i kapłanami na czele pomaszerowała pod Pomnik Niepodległości, a później pod krzyż upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przemarsz zakończył się przy hali sportowej, gdzie posadzono Dąb Niepodległości, a obok niego umieszczono pamiątkową tablicę.

Nieco zziębnięci, ale zadowoleni uczestnicy obchodów udali się do środka sportowego obiektu, gdzie przygotowano część artystyczną niedzielnych obchodów. Na początek zagrała orkiestra dęta parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Woli Cyrusowej, która przypomniała najważniejsze pieśni patriotyczne. Koncert z komentarzem kapelmistrza dał niejedną okazję do wspólnego śpiewania. Podobnie występ uczniów z ZS w Cegłowie, którzy w swój montaż słowno-muzyczny wpletli poruszające melodie. W nieco mniej poważnym, ale równie patriotycznym repertuarze wystąpili ich młodsi koledzy i koleżanki.

Trzydniowe świętowanie zakończyło się ogniskiem oraz efektownym pokazem sztucznych ogni. Wcześniej był oczywiście biało-czerwony tort oraz niepodległościowe sójki oraz wiele innych smakołyków, których nie zabrakło dla nikogo. Dzięki niedawno oddanej do użytku hali sportowej cegłowskie uroczystości nabrały jeszcze większego splendoru, co wielu mieszkańców Cegłowa nie bez dumy podkreślało.

Numer: 46 (1102) 2018   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *