Siennica niepodległościowa

Zeszłoroczny, pierwszy Siennicki Koncert Pieśni Patriotycznych okazał się dużym sukcesem, więc organizatorzy mogli liczyć na to, że druga edycja również spotka się z pozytywnym odbiorem, zwłaszcza w kontekście obchodów 100-lecia Niepodległej. Nie przeliczyli się, bo sala gimnastyczna siennickiego zespołu szkół bardzo szybko po brzegi wypełniła się patriotycznie nastawionymi mieszkańcami gminy Siennica…

Żary koncertu

Siennica niepodległościowa / Żary koncertu

II Siennicki Koncert Pieśni Patriotycznych został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Młodzieżową Radą Gminy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalni samorządowcy, księża z siennickiej parafii, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim bardzo liczni mieszkańcy gminy. Sala gimnastyczna ZS w Siennicy bardzo szybko zapełniła się gośćmi, którzy na wejściu przyozdabiani byli okolicznościowymi kotylionami. Przybyłych powitał prezes Stowarzyszenia Zenon Jurkowski wraz z wiceprezes Sylwią Chądzyńską.

Uroczystość rozpoczęła minuta ciszy, po której chór Kanon zaintonował hymn państwowy. Po nim zaś inne pieśni, m.in. „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Pierwsza kadrowa” czy „Ostatni mazur”.

Anetta Jurkowska, członek Stowarzyszenia, przygotowała prezentację pt. „Kalendarium 100 lat w Siennicy”. Zebrani mogli obejrzeć serię dawnych i współczesnych fotografii, które zobrazowały, jak zmieniała się Siennica na przestrzeni stu ostatnich lat.

W każnym punktem koncertu był konkurs recytatorski „Wiersze dla Niepodległej”. Wzięło w nim udział sześcioro uczniów szkół z terenu gminy, których oceniało jury w składzie: Elżbieta Jurkowska, Magdalena Wróblewska oraz Ryszard Łubkowski. Po krótkich obradach ogłoszono, że pierwszą nagrodę zdobył Adrian Broda z ZS w Siennicy za „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Drugie miejsce przyznano Sebastianowi Rucie z SP w Siennicy za wiersz „Z piersi matek” Marka Gajowniczka, a trzecie Paulinie Bojanek z SP w Starogrodzie za utwór Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci książekalbumów o Polsce oraz przyborów plastycznych i słodyczy.

Kolejnym elementem bogatego programu był występ uczniów z klas IV z siennickiej szkoły. Dzieci, przygotowane przez Elżbietę Szubińską, zatańczyły kujawiaka oraz zaśpiewały pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”.

Kolejne prezentacje multimedialne przedstawiły fotorelacje z patriotycznych uroczystości, które miały miejsce w ciągu roku w różnych punktach siennickiej gminy. Było więc o zorganizowanych przez Stowarzyszenie rajdach rowerowych, strażackich obchodach 100-lecia Niepodległości, uroczystościach gminnych, także tych organizowanych przez oddział PTTK, czy chór Kanon. Natomiast Młodzieżowa Rada Gminy przygotowała prezentację z obchodów Święta Niepodległości w szkołach i przedszkolach.

Koncert zespołu Kreska z mińskich szkół salezjańskich okazał się niezwykle intrygujący. Żeński chór przy akompaniamencie skrzypiec, gitary i instrumentów klawiszowych wyśpiewał znane wiersze do muzyki skomponowanej przez Jakuba Maguzę. Wszystko w programie pt. „W hołdzie bohaterom”. Zespół Kreska pozostał dłużej na scenie, zachęcając do wspólnego śpiewania znanych pieśni patriotycznych.

W czasie trwania koncertu goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. W bufecie obsługiwanym przez członków Stowarzyszenia czekały ciasta oraz kawa i herbata, a na zakończenie podano bigos staropolski.

Wszystko udało się dzięki współpracy Stowarzyszenia, GBP, MRG oraz władz gminy, które wsparły finansowo całe wydarzenie.

Numer: 46 (1102) 2018   Autor: Łukasz Kuć



Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *