StanisławówStanisławów czytelniczy

Akcja Narodowego Czytania przyjęła się już niemal w każdej gminie powiatu mińskiego. W tym roku Przedwiośnie czytano w plenerze i w murach szkół czy bibliotek. Nigdzie nie brakowało chętnych do zinterpretowania najbardziej znanych fragmentów powieści Stefana Żeromskiego. Tak było również w Stanisławowie...

Żeromski z teatrem

W Stanisławowie organizatorzy postanowili akcję Narodowego Czytania rozbudować o dodatkowe elementy. Dlatego nie tylko odczytano fragmenty Przedwiośnia, ale również wręczono nagrody w konkursie historycznym związanym z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a całość dopełnił występ lokalnego koła teatralnego.

W sali audiowizualnej stanisławowskiej szkoły grono zebranych powitała kierownik biblioteki Wiesława Czapska, a wraz z nią wójt Adam Sulewski. Na początku wręczyli oni nagrody w konkursie, który polegał na napisaniu wspomnień lub wywiadu na temat lokalnych wydarzeń historycznych. Zdaniem jury w składzie Elżbieta Binkowska, Urszula Pacyga-Glanowska i Helena Dobosiewicz na wyróżnienia zasłużyły prace Oliwii Orłowskiej i Magdaleny Ruty. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Stępień, drugie Magdalena Krysik, zaś pierwszym podzieliły się Elżbieta Krasnodębska i Natalia Wieczorek.

Zanim zaczęło się czytanie, zebrani posłuchali prezydenckiego listu na temat corocznej akcji. Następnie kierownik Czapska odczytała krótką biografię Stefana Żeromskiego i wreszcie zaprosiła liczne grono czytających do specjalnie przygotowanych miejsc. Wśród interpretatorów prozy polskiego autora znaleźli się: Bożena Woś, Elżbieta Król, Marek Kaim, Leonard Zdanowicz, Janina Weselińska, Renata Słowik, Urszula Pacyga- -Glanowska, Monika Uścińska, Zygmunt Ochman, Renata Ołdak, Helena Dobosiewicz, Anna Słowik, Dariusz Kraszewski, Wojciech Witczak oraz Kinga Sosińska. Zabrakło wójta Adama Sulewskiego, który juz wcześniej w Pustelniku miał okazję odczytać fragment Przedwiośnia, a teraz śpieszył się na jedno z licznych w tym czasie zebrań sołeckich.

Niestety, widownia nie była zbyt liczna, a najbardziej niecierpliwych odstręczyła długość przytaczanych scen. A szkoda, bo prezentacja słynnego dialogu o szklanych domach przez byłego wójta Wojciecha Witczaka i radnego Dariusza Kraszewskiego zasługiwała na uznanie. Szalejąca za oknami burza nadawała niektórym scenom szczególnej dramaturgii, aż wreszcie ostatni z czytających zakończył swoją kwestię. Młodzież z koła teatralnego przygotowała inscenizację III części Przedwiośnia. To w jej zakończeniu Cezary Baryka idzie na cze le pochodu robotników, czym kończy się cała powieść. Młodzi artyści jak zwykle pokazali kunszt aktorski oraz profesjonalizm godny zawodowców.

Wieczorne wydarzenie zakończył słodki poczęstunek. Chętni mogli podbić swoje egzemplarze Przedwiośnia pieczątką Narodowego Czytania. Nie zabrakło też domysłów, jakąż to lekturę będziemy czytać w przyszłym roku.

Numer: 37 (1093) 2018   Autor: Łukasz Kuć



Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *