Taekwon-do w Mińsku

W sobotę 26 marca w gościnnych progach Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku Mazowieckim odbył się I Turniej Eliminacyjny do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz do Mistrzostw Polski Juniorów w Taekwon-do federacji ITF

Siódemka na pudle

Taekwon-do w Mińsku / Siódemka na pudle

Zawody, których gospodarzem był Miński Klub Sportowy TAEKWON-DO, zgromadziły prawie setkę startujących zawodników z ośmiu klubów z województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Miński klub wystawił dziewięcioosobową reprezentację, której zawodnicy spisali się bardzo dobrze i swój występ, w tak silnie obsadzonych zawodach, mogą uznać za bardzo udany.
W eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży mińszczanie stawali siedmiokrotnie na podium.
Pierwsze miejsca wśród przedstawicielek płci pięknej zajęły – Kinga Duszczyk w walkach do 57 kg i Zuzanna Woźniewicz w walkach powyżej 57 kg. Spośród chłopców najwyższe miejsce dwukrotnie wywalczył Tomasz Kurowski w układach mężczyzn dla stopni mistrzowskich DAN oraz w walkach do 60 kg. Drugie miejsce przypadło Karolowi Łuniewskiemu w układach mężczyzn dla stopni szkoleniowych KUP. Trzecie miejsca zajęli Hubert Kabat w walkach mężczyzn do 66 kg oraz Michał Mirosz w walkach powyżej 66 kg.
W klasyfikacji medalowej eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży miński klub zajął drugie miejsce.
W eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów mińszczanie dwukrotnie stawali na podium. Pierwsze miejsce w układach mężczyzn stopni KUP zdobył Jarosław Nowak, a drugie w walkach do 70 kg Piotr Gańko. W klasyfikacji medalowej eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów mińszczanie zajęli trzecie miejsce.
Ponadto zawodnicy – Jakub Aniszewski oraz Damian Anusz zostali sklasyfikowani na miejscach 5-8 odpowiednio w walkach w kategorii do 60 kg i do 48 kg.
Kolejnymi zawodami taekwon-do ITF rozgrywanymi w naszym mieście będą 14-majowe mistrzostwa młodzików.
Dziedzice Choi
Informacje o dyscyplinach sportów walki, jakie pojawiają się w mediach wywołują u czytelników, kibiców częstokroć roztargnienie, gdyż niejednokrotnie nie bardzo wiadomo, o który związek chodzi, która federacja jest organizatorem zawodów czy też, które zawody bądź mistrzostwa są ważniejsze. Tę problematykę spróbujemy rozwiązać w rozmowie z trenerem I klasy Jackiem Łuniewskim i Igorem Koczyrkiewiczem, pasjonatem tej dyscypliny sportu.
Co to takiego taekwon-do?
– Taekwon-do jest to sztuka samoobrony oparta na tradycji i filozoficznych zasadach walki wręcz, która powstała i rozwinęła się na Półwyspie Koreańskim. Twórcą współczesnego taekwon-do był koreański generał Choi Hong Hi, który w oparciu o osobiste doświadczenia treningowe w tradycyjnych koreańskich systemach walki soobak i taekkyyeon oraz w japońskim karate opracował jednolity system samoobrony, któremu w 1955 roku nadano nazwę taekwon-do. W 1966 roku powstała Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do – ITF i od tego momentu sport ten zyskał jednolity system rozgrywek, jasne przepisy walki oraz system nauczania i zdobywania stopni szkoleniowych i mistrzowskich. W 1972 roku siedziba federacji została przeniesiona do Toronto w Kanadzie i zyskała pełną niezależność, zrzeszając związki narodowe 23 krajów.
Co spowodowało pęknięcie organizacyjne?
– Reakcją związku południowokoreańskiego było zerwanie zależności od Międzynarodowej Federacji (ITF) i powołanie własnej Światowej Federacji Taekwon-Do czyli WTF. Mimo rozłamu, gen. Choi nasilił akcję popularyzującą taekwon-do ITF, czego wynikiem było rozegranie mistrzostw świata w Montrealu i Europy w Amsterdamie.
Organizacyjne kłopoty w ruchu międzynarodowym trwały, a polscy sportowcy nie mieli własnego związku.
– Z przyczyn organizacyjnych w 1985 r. siedziba ITF znów przeniosła siedzibę do Wiednia, gdzie znajduje się do dzisiaj. Polski Związek Taekwon-Do (PZTKD) z siedzibą w Lublinie powołano do życia w 1991 roku w ramach federacji ITF. To ona zgodnie z wyrokiem sądu jest prawnym spadkobiercą spuścizny po gen. Choi.
Czy zawodnicy mińskiego klubu są wysoko notowani na listach europejskich i światowych?
– W historii międzynarodowych zawodów nasz klub jako jedyny w powiecie mińskim posiadający oficjalną licencję ITF zapisał piękna kartę w historii. W 2005 r. Damian Iwaniuk zdobył tytuł Mistrza Europy, a w 2006 r. obronił tytuł i został wicemistrzem świata. Drugi zawodnik Marcin Wojtaszczyk w 2007 r. został mistrzem świata i Europy juniorów. Wśród klubowych trofeów znajdują się także medale mińszczan z zawodów o puchar świata i Europy oraz Mistrzostw Polski Federacji ITF.

Numer: 2011 14   Autor: Czesław Gągol





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *